fbpx

Akçakoca Haberleri

Siyaset

SON SEÇİM SONUÇLARINI BİLMİŞLERDİ…

SON SEÇİM SONUÇLARINI BİLMİŞLERDİ…

O ŞİRKETTEN YENİ SEÇİM ANKETİ

2023 seçimlerine yaklaşılırken anket şirketleri de art arda çalışmalarını açıklıyor. Geçtiğimiz seçimlerde isabetli tahminleri ile sonuçları gerçeğe yakın bilen ORC Araştırma şirketi 41 ilde 3420 kişiye seçim anketi yaptı. ‘’Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?’’ sorusunu sordu. Ankette Millet İttifakı 41.6, Cumhur İttifakı 36.9 çıktı. Bu ay içerisinde ittifaklar arasındaki fark da değişiklikler olduğu gözlenirken; geçtiğimiz ay 6.7 olan fark bu ay 4.7 olarak gözüktü.
ORC Araştırma tarafından 01 – 04 Kasım tarihlerinde, 41 ilde 3420 kişi ile yüz yüze yaptıkları anket sonuçlarını kendi sosyal medya hesaplarında paylaştı.

İKİ İTTİFAK ARASINDAKİ FARK AZALIYOR

ORC Araştırma sonuçlarına göre; Cumhur İttifakı (AKP-MHP) oy oranı toplamı 36.9 olurken, Millet İttifakı(CHP-İYİ PARTİ) oy oranlarının toplamı 41.6 oldu. Ekim ayında yapılan araştırma sonuçlarında Cumhur İttifakı 36.5, Millet İttifakı 43.2 olarak açıklanmıştı. Bu durumda iki ittifak arasındaki farkın azaldığı görülürken, ittifaklar 2şer ana bileşenler olarak hesaplandı. Millet İttifakında düşüş gözlenirken, Cumhur İttifakı’nda az da olsa bir yükseliş görünüyor.

HÜSEYİN BAŞ’ BTP’YE HAREKET GETİRDİ. SARIGÜL’ÜN PARTİSİ İSE ŞAŞIRTTI!

Haydar Baş tarafından kurulan ve şu anda genel başkanlığını oğlu Hüseyin Baş’ın yaptığı Bağımsız Türkiye Partisi yükseliş gösteriyor. Sosyal medyada oldukça popüler olan ve gençler tarafından videoları binlerce kez paylaşılan Hüseyin Baş’ın genel başkanlığını yaptığı BTP’nin de son dönemde Millet İttifakına katılması gündemde.

Ankette ayrıca son günlerde ismi Millet İttifakı ile anılan Bağımsız Türkiye Partisi’nin oy oranının yüzde 1.9 olarak çıkması dikkat çekerken, Türkiye Değişim Partisi’nin oy oranı ise yüzde 2.1 olarak çıktı. Sarıgül, TikTok adlı sosyal medya platformunda ürettiği içerikler ile zaman zaman gündeme geliyor.

Partilerin oy oranları şu şekilde kayıtlara geçti:

AK Parti yüzde 30.4
CHP yüzde 24.0
İYİ Parti yüzde 17.6
HDP yüzde 7.2
MHP yüzde 6.5
Gelecek Partisi yüzde 2.6
DEVA Partisi yüzde 2.5
TDP yüzde 2.1
Yeniden Refah Partisi yüzde 1.1
BTP yüzde 1.9
Memleket Partisi yüzde 1.2
BBP yüzde 1.4
Diğer yüzde 1.5

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir