fbpx

Akçakoca Haberleri

AKÇAKOCA HABERLERİ Siyaset

BAŞKANLARIN ATIŞMASINDA İKİNCİ PERDE! PEKİ HANGİ BAŞKAN HAKLI? ADI GEÇEN OTOBÜS FİRMASI YETKİLİLERİ İLE BU KONUYU GÖRÜŞTÜK.

BAŞKANLARIN ATIŞMASINDA İKİNCİ PERDE! PEKİ HANGİ BAŞKAN HAKLI? ADI GEÇEN OTOBÜS FİRMASI YETKİLİLERİ İLE BU KONUYU GÖRÜŞTÜK.

Önceki günlerde Akçakoca Belediyesinin kesilen elektriği haberlere konu olmuş, ulusal basına düşmüş ve bir sürü tartışmayı beraberinde getirmişti. Her iki başkan da konuyla alakalı kendi iddialarını savunmuştu. Geçtiğimiz günlerde bu tartışmalara bir yenisi daha eklendi.

Konu: Akçakoca Belediyesi Halk Otobüsleri

Eski Belediye Başkanı Yemenici kişisel hesabından attığı twitte, ‘‘Belediyenin tüm çalışan sistemleri adeta çökmüş durumda. Otobüslerin ve iş makinalarının uzun zamandır tamirat bedeli ödenmediği için esnaf tarafından belediyeye teslim edilmediği bilgisi ayrı bir durumdur. Personel maaşlarının verilememesi ayrı bir sorumsuzluktur.’’ ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili Akçakoca Belediyesi resmi kaynaklarından şöyle bir açıklama gelmişti.

Akçakoca Eski Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici’nin sosyal medya hesaplarından Akçakoca Belediyesi Ulaştırma Amirliği bünyesine alınan otobüslerin uzun zamandır tamirat bedeli ödenmediği için esnaf tarafından belediyeye teslim edilmediğine ilişkin yapmış olduğunu talihsiz açıklama üzerine Belediyemizce açıklama yapılmasına gerek görülmüştür.

Şimdi her iki başkanın açıklamaları ortada. Gazetemizde olayı sıcağı sıcağına vermek yerine küçük bir araştırma yaptık ve yetkililer ile görüştük.

Mevzu bahis olan otobüs marka ve modeli; İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa vb. olmak üzere Türkiye’de 20’den fazla ilde kullanılan ve aynı zamanda Azerbaycan’da bulunan 600’e yakın BMC otobüslerindenmiş.

BMC yetkililerinin açıklamasını hiç değiştirmeden aşağıya yazıyorum.

Busworld Belçika da 2017 yılında “en iyi tasarım ödülünü’’ kazanan Neocity bağımsız ön aksı sayesinde sınıfının en düşük dönme yarıçapına sahip. Otobüsler düşük emisyonlu çevreci motorlarıyla da hava kirliliğini engelliyor.

Yolcu kapasitesinde sınıfının lideri.

Engelli erişimine uygun, tam alçak tabanlı.

Türkiye de yerli markalar arasında otobüs konusunda en tecrübeli marka.

Alçak tabanlı otobüsün avantajı nedir?

Alçak tabanlı otobüslerin en büyük avantajı, standart basamaklı yükseklikteki bir otobüse veya minibüse göre giriş çıkışlarının çok daha kolay olmasıdır. Bu avantaj, özellikle yaşlılar, engelliler ve sıklıkla küçük çocuklarla seyahat eden aileler için avantajdır.

Ayrıca bu araçlarda basamak olmadığı için durakta bekleme süreleri kısadır indi bindi kolay olduğundan seferi daha kısa sürede tamamlayarak hem yakıttan hem de zamandan tasarruf sağlar. Modern toplu ulaşımda kullanılan araçlar basamaksız alçak tabanlı araçlardır, 26-28 mayısta İstanbul da düzenlenecek olan Busworld dünya otobüs fuarında da bu basamaksız araçlar yer alacaktır.

Bir de işin şu boyutu mevcut. Araç arızaları kullanım kaynaklı olma ihtimali de yüksektir. Sürekli olan şöför değişimleri, araçların kullanıcı sayısının fazla olması ve düzenli bakımlarının yapılmaması gibi nedenlerden ötürü arıza yapabilir lakin araçlarımızda kronik bir rahatsızlık söz konusu asla değildir. Hele ki ayıplı hiç değildir.

Şimdi her iki başkanın birbirine cevaplarına baktığımızda bir tutarsızlık da ortaya çıkıyor. Yemenici, ‘Otobüslerin ve iş makinalarının uzun zamandır tamirat bedeli ödenmediği için esnaf tarafından belediyeye teslim edilmediği bilgisi ayrı bir durumdur.’ derken; Yanmaz ve ekibi, ‘’Bu otobüsler Yemenici zamanında alındı. Kredilerini biz ödüyoruz ve mal ayıplıdır’’ diye cevap veriyor. Aynı zamanda otobüsler yol yapısına uygun değildi diye devam ediyor açıklamada. Yani asıl sorular cevapsız kalıyor.

BONUS

Eğer Yanmaz haklıysa ve Akçakoca yol yapımına uygun olmayan bu otobüsleri Yemenici bilerek aldıysa, sayın Yanmaz Akçakoca denizine ve yapısına uygun olmayan Katamaran’ı da bilerek almıştır.

Belediye Başkanlığı Makamı bayrak yarışı gibidir. Bir başkan diğerinden aldığı bayrağı daha ileriye taşımaya çalışmalıdır. Bir başkan diğerine çözüm ile cevap vermelidir. Her seçimden önce verilen, ‘Her Şey Akçakoca için’ sloganları lafta kalmış gibi görünüyor. Bu tartışmaların ne Akçakoca’ya, ne Akçakoca halkına hiçbir faydası yoktur.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap