fbpx

Akçakoca Haberleri

Siyaset

2023 GENEL SEÇİMLERİNE HANGİ PARTİLER KATILABİLECEK?

2023 GENEL SEÇİMLERİNE HANGİ PARTİLER KATILABİLECEK?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak 28. dönem milletvekilliği seçimine 36 siyasi partinin katılmaya hak kazandığını açıkladı. Hangi partiler seçime girecek?

İşte önümüzdeki seçimlerde yasal olarak seçime girme hakkı elde eden siyasi partiler:

Adalet Birlik Partisi, Adalet Partisi, AK Parti, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Büyük Türkiye Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokratik Sol Parti, Demokrat Parti, Emek Partisi, Gelecek Partisi, Genç Parti, Güç Birliği Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İYİ Parti, Memleket Partisi, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Milli Yol Partisi, Saadet Partisi, Sol Parti, Türkiye Değişim Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi, Yeniden Refah Partisi, Yenilik Partisi, Yeni Türkiye Partisi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ve Zafer Partisi, seçimlere katılabilecek.

14 MAYIS 2023 PAZAR SEÇİM YASAKLARI NELERDİR?

Yayın organları seçim günü saat 18’e kadar seçim ve seçim sonuçlarına ilişkin haber, tahmin ve yorum yapamayacak. Bütün yayınlar saat 21.00’den sonra serbest olacak. YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek. Oy verme günü emniyet ve asayişi korumakla görevli personel dışında kimse silah taşıyamayacak.

Eğlence yerleri kapalı olacak

14 Mayıs günü alkollü içki satılamayacak. İçkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Eğlence yerleri oy verme süresi boyunca kapalı kalacak. Bunun yanı sıra eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

Bütün kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi umumi eğlence yerleri da seçim günü kapalı olacak.

14 Mayıs günü düğünler seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak şartıyla saat 18.00’den sonra yapılabilecek.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap