fbpx

Akçakoca Haberleri

AKÇAKOCA HABERLERİ

TBMM’DE AKÇAKOCA KONUŞULDU! BAŞ ROL YİNE CHP’Lİ MAHMUT TANAL’IN

TBMM’DE AKÇAKOCA KONUŞULDU! BAŞ ROL YİNE CHP’Lİ MAHMUT TANAL’IN

Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Milletvekili ve Akçakocalıların yakından tanıdığı isim Mahmut Tanal, mecliste yine Akçakoca’yı gündeme getirdi. Fahri Akçakocalı olarak anılan Tanal, verdiği soru önergesinde; ‘Akçakoca’da selalar neden merkezi sistemden okunmuyor? İnsanlar yakınlarının ve sevdiklerinin cenazelerini duyamıyor ve dini vecibelerini yerine getiremiyor! Bu mağduriyeti ne zaman gidereceksiniz?’ diye sordu. Cevap pek de tatmin edici olmadı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’de verdiği soru önergesinde; Akçakoca’da hayatını kaybeden vatandaşlarla ilgili sela ve vefat duyurularının merkezi sistemden yapılmamasını dile getirdi.

AKÇAKOCA MİLLETVEKİLİ MAHMUT TANAL!

Akçakoca’nın adını her fırsatta mecliste duyuran ve bazı mevcut Düzce milletvekillerinden daha fazla Akçakoca için çalışan fahri Akçakocalı Tanal, meclisete vefat ve sela duyuruları ile ilgili sorduğu sorular:

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal:

1- Düzce’nin Akçakoca ilçesindeki camilerin merkezi ses sistemi üzerinden, hayatını kaybeden vatandaşlar için tekrar sela okunup vefat duyurusu yapılacak mıdır? Covid-19 salgınında normalleşme sürecinin üzerinden uzunsa bir süre geçmesine rağmen neden şu ana kadar vefat duyurularının yeniden yapılması konusunda karar alınmadı?

2- Akçakoca ilçesinde camilerden vefat duyurularının yapılmamasına ilişkin ilgili kurumlara iletilen şikayet var mıdır? Şayet var ise söz konusu şikayetler doğrultusunda neden herhangi bir adım atılmamıştır?

3- Hangi tarihten itibaren Düzce’nin Akçakoca ilçesinde hayatını kaybeden vatandaşların vefat duyuları yeniden camilerin merkezi ses sisteminden yapılacaktır?

4- Düzce il merkezinde ve diğer ilçelerinde de mi camilerin merkezi ses sisteminden vefat duyuruları yapılmamaktadır. Şayet yapılmamaktaysa Düzce ili merkezinde ve ilçelerinde camilerin merkezi ses sistemi vasıtasıyla vefat duyuruları yapılması konusunda karar alınacak mıdır?

Sorularını sorarak Akçakoca’daki mağduriyeti dile getirirken, aldığı cevap ise ne Tanal’ı ne de Akçakocalıları tatmin etmiş görünmüyor.

İşte Tanal’ın Akçakoca ile ilgili sorularına verilen cevap:

‘’Cenazeler için sala verilmesi hususu; Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Uygulama Genelgesinin 11 inci maddesinin altıncı fıkrasında düzenlenmiştir.

Anılan genelde maddesine göre; salanın yalnızca köy/mahalle camiinden verilmesi esas kabul edilmekte, ancak yerel şartlar dikkate alınarak ihtiyaç duyulması halinde çevre köy/mahallelerde de sala verilebilmektedir.’’

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir