fbpx

Akçakoca Haberleri

DÜZCE HABERLERİ EĞİTİM

DÜZCE’DE MANASI DERİN VE SESSİZ ‘YÜRÜYÜŞ’

DÜZCE’DE MANASI DERİN VE SESSİZ ‘YÜRÜYÜŞ’

Yaşadıkları sorunları kamuoyu ile paylaşmak için Düzce Belediyesi önünden Anıtpark’a sessizce yürüyen Turgut Özal Lisesi  öğrenci ve velileri, 11 aydır oyalandıklarını, prefabrike okulda eğitime zorlandıklarını, bürokrasi tarafından düşmanlaştırıldıklarını dile getirdiler.

Yeni eğitim yılında Azmimilli prefabrike okulunda eğitime devam edecek olan Turgut Özal Lisesi öğrenci ve öğrenci velileri, 11 aydır yaşadıkları bir dizi sorununun yanı sıra milli eğitim bürokrasisi tarafından önlerine koyulan engelleri anlatmak, mobbing uygulanarak okulu müdürü Mehmet Dişçi’nin istifaya zorlanma sürecini Düzce kamuoyu ile paylaşmak için belediye önünden Anıtpark’a sessizce yürüdü.

Pazar günü saat 14,00’de belediye önünde toplanan kalabalık yürüyüş korteji oluşturarak İstanbul caddesinden Anıtpark’a yürüdü. Anıtpark’ta önce saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmalara geçildi. Okullarını geri isteyen konuşmacılar, Madem biz depremzedeyiz kendi okulumuzda değiliz başka bir okuldayız , o zaman bizim tüm sosyal haklarımız, servis hizmetimiz, yemek hizmetimiz de ücretsiz olmasını istiyoruz “ dediler.

BÜROKRASİ TARAFINDAN DÜŞMANLAŞTIRILDIK

“ Kasım depreminden bu yana okulumuzun yaşadığı zorluklara karşı yürüttüğümüz çalışmalarla ilgili bilgi vermek isteriz, diye söz alan Okul Aile Birliği Başkanı Sevda Yılmaz,” Deprem sonrası okulumuza sunulan geçici çözümlerin bu dönemde sunulmayacağını düşünerek tüm kanuni siyasi ve bürokratik yolları kullanarak eşit ortamda,  eşit haklarda eğitim alabilmeleri için bir okul istedik. Ancak gereken cevabı ve imkanı çocuklarımız için temin edemedik. Yaptığımız her görüşme sonrası taleplerimizin bürokrasi tarafından düşmanlaştırılarak okul yöneticilerine mobing olarak dönüş sağladı ve sonuç olarak okul müdürümüz Mehmet Dişçi istifa etmek durumunda kalmıştır “ dedi.

MÜDÜRÜMÜZÜ GERİ İSTİYORUZ

Yılmaz konuşmasının devamın; “ Eğitim ve öğretim, çocuklarımız için emsalleriyle eşit olmayan fiziki ortamda ve yılların tecrübesiyle yüklü, bir müdürümüzün de başımızda olmayacağını öğrenmiş bulunmaktayız. Müdürümüzün okulumuza tekrar geri gelmesi aynı zamanda çocuklarımızın kendi akranlarıyla eşit ortamda eğitim alabilmeleri için iyi bir okul binası istiyoruz. “

11 AYDIR BİR SONUCA VARAMADIK

“Bu çok güç olmamalı. Düzce’nin Fen Lisesi’nden sonra Turgut Özal Anadolu Lisesi başarı ortalamasında ikinci sırada olmasına rağmen biz 11  aydır yapmış olduğumuz çalışmaların sonucuna varamadık. “

MADEM DEPREMZEDEYİZ, BÜTÜN HAKLARIMIZI İSTİYORUZ

Önceliğimiz, yıkılmasına karar verilen okulumuzun bir an önce yenisinin yapılması olacak diyen Okul Aile Birliği Başkanı Sevda Yılmaz, “ Çok mücadele ettik. Çok şeyler yaşadık ve bunun sonucunda aldığımız sonuçlar çok üzücü oldu. Bunun bir an önce değişmesini istiyoruz ve son olarak sizlere şunu söylemek istiyorum. Madem biz depremzedeyiz kendi okulumuzda değiliz başka bir okuldayız o zaman bizim tüm sosyal haklarımız servis hizmetimiz yemek hizmetimiz de ücretsiz olmasını istiyoruz “ dedi.

VALİ ASLAN’DAN YENİ OKUL SÖZÜ ALDILAR

Sevda Yılmaz’ın konuşmasının ardından söz alan okulun eski başkanlarından Turgut Duygulu, yaşanan sürecin kısa bir özetini yaparak, Fen Lisesinden sonra Düzce’nin en başarılı lisesinin yok olmaması için herkesi göreve çağırdı. Göreve yeni başlayan Düzce Valisi Selçuk Aslan’a teşekkür eden Turgut Duygulu, yeni okul binasına başlanması için Vali Aslan’dan söz aldıklarını ve sürecin yakın takipçisi olacaklarını söyledi.

Anıtpark’ta yapılan konuşmalarda söz alan okulun mezun öğrencileri ise, Turgut Özal Lisesi’nin yaşaması  ve yaşatılması için herkesin çaba göstermesi gerektiğini dile getirdiler.

Yapılan konuşmaların ardında, Anıtpark’ta bir araya gelen kalabalık sessizce dağıldı.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap