fbpx

Akçakoca Haberleri

EKONOMİ

ASGARİ ÜCRET İÇİN 9000 TL TEKLİF ETTİ!

ASGARİ ÜCRET İÇİN 9000 TL TEKLİF ETTİ!

Asgari ücret için yapılan 3. toplantıda da henüz taraflar arasında anlaşma sağlanamadı. Türk-İş Başkanı Atalay, toplantı sonrasında 9000 TL teklif ettiklerini açıkladı. Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. kez toplandı. Karar aşamasında hem işçilere hem de işverenlere anket yapıldığı ve ortaya çıkan rakamın her iki tarafı da mutlu edeceğini açıklayan Bilgin, 7 milyondan fazla asgari ücretliyi heyecanlı bir bekleyiş içine sokmuştu.

TÜRK-İŞ’İN RESMİ TEKLİFİ 9 BİN TL

Türk-İş’in Başkanı Ergün Atalay “20 gündür süren bir süreç, arkadaşlar üçüncü toplantıyı yaptılar. Beni de buraya çağırdılar. Türk-İş 40 senedir bir araştırma yapıyor. Ayın birinde Türk-İş’in açlık sınırı 7 bin 785 TL, yoksulluk sınırı 10 bin TL. Böyle bir ifade kullanmıştık, bu ifade üzerinden 20 gündür Türk-İş’in teklifi 7 bin 785 TL dendi. Bizim bu zamana kadar hiçbir teklifimiz olmadı. Şimdi teklifi yukarıda Bakan Bey’e, Komisyon’a söyledim. Türk-İş’in resmi teklifi 9 bin TL’dir. Verirlerse masaya oturur, görüşür imzalarız, vermezlerse bu meselenin içinde olmayız” diye konuştu.

NET %65 ZAM!

Net asgari ücretin 8 bin TL olması halinde temmuz ayında belirlenen 5 bin 500 TL’ye göre yüzde 45, ocak ayındaki 4 bin 253 TL’ye göre ise yüzde 88 oranında artış yapılmış olacak. Net asgari ücretin 8 bin 500 TL’ye çıkartılması temmuza göre yüzde 55, ocak ayına göre yüzde 100 artış anlamına gelecek. Net ücretin 9 bin TL olması o halinde ise artış oranı temmuz ayına göre yüzde 64, ocak ayına göre de yüzde 112’ye ulaşacak.

Sizce asgari ücret kaç tl olacak?

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap