fbpx

Akçakoca Haberleri

DÜZCE HABERLERİ

DÜZCE VALİLİĞİ UYARDI! FIRSATÇILARI ŞİKAYET EDİN!

DÜZCE VALİLİĞİ UYARDI! FIRSATÇILARI ŞİKAYET EDİN!

Son günlerde ev sahibi kiracı diyaloglarına şahit olmuşsunuzdur. Artan enflasyon sebebiyle her kalem ürüne zam gelmesi zaman zaman ev sahiplerine kira sözleşmelerinin içeriklerini unutturur duruma geldi. Aynı zamanda doğal afet dönemlerinde ortaya çıkan ve vatandaşların en mağdur olduğu anlarda bu mağduriyetten yararlanmak isteyen kötü niyetli bazı kişiler ellerinde imkanları kötüye kullanmaya teşebbüs edebiliyor. Düzce Valiliği, 23 Kasım’da yaşanan deprem sonrasında, fırsatçılar ile ilgili aldığı şikayetler dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada, ”Düzceliler olarak birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu zor günlerimizde, birbirimize destek olmak önem arz etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

İşte Düzce Valiliği tarafından yapılan basın açıklaması:

” Değerli Düzceliler;

İlimizde yaşanan deprem nedeniyle hepinize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Deprem sonrası bizi en çok sevindiren haber deprem nedenli herhangi bir can kaybı yaşanmaması ve bütün vatandaşlarımızın sağ salim evlerinden tahliye olabilmesi idi.
Depremin yaşandığı ilk andan itibaren Devletimiz, vatandaşlarımızın barınma, gıda, acil sağlık, psikososyal destek ve buna benzer tüm ihtiyaçları için seferber olmuş, depremin yaralarının sarılması için kamu kurumları ve STK’larımız tüm imkânları ile ilimize yardıma gelmişlerdir.

Tüm bu dayanışma ve beraberlik örneklerinin yanında; 23 Kasım 2022 tarihinde ilimizde yaşanan deprem sonrası, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerince yapılan ilk incelemeler sonucu bazı binalarımızda ağır hasar olduğu ve ağır hasarlı binaların acilen boşaltılması gerektiği yönünde kararlar verilmektedir. Ağır hasarlı binaların boşaltılması için kurumlarımızca gerekli lojistik ve personel desteği sağlanmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra deprem sonrası kiralık mesken ve iş yerleri sahiplerinin hem mevcut kiracılardan hem de yeni ev kiralamak isteyen vatandaşlarımızdan yüksek meblağlarda kiralar istenildiği şikâyetleri ilgili birimlere ulaşmaktadır.
Hepimizin bildiği üzere Borçlar Kanunu’nun Geçici 1. Maddesine istinaden Yıllık Kira Artışları bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde yirmi beşini geçmemek koşulu ile yapılabilir hükmü bulunmaktadır.

Düzceliler olarak birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu zor günlerimizde, birbirimize destek olmak önem arz etmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadeleri kullanıldı.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir