fbpx

Akçakoca Haberleri

TÜM HABERLER

ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI RESMEN BAŞLADI!

ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI RESMEN BAŞLADI!

Her yıl 1 Aralık- 1 Nisan tarihleri arasında uygulamaya konulan, ticari araçlar için zorunlu özel araçlar için önemli bir gereklilik olan zorunlu kış lastiği uygulaması bugün itibariyle başladı. Yolcu ve yük taşıyan araçlar ile ticari sınıf araçlar için zorunlu olan uygulamaya, uyulmaması durumunda sürücüleri 1.152 TL ceza bekliyor.

Kış mevsiminin ilk ayı olan Aralık ayına bugün itibari ile girildi. Sıcaklıkların hızla düşeceği, sabah erken saatlerde don ve buzlanma olayları ile sıkça karşılaşılabileceği durumların öngörülmesinden dolayı zorunlu kış lastiği uygulamasına geçildi. Yük ve yolcu taşıyan araçlar ile ticari kayıtlı araçları kapsayan zorunluluğa uyulmaması halinde, araç sürücülerini 1.152 TL ceza bekliyor.

SADECE CEZA DEĞİL, CAN GÜVENLİĞİ DE SÖZ KONUSU!

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Bu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir