fbpx

Akçakoca Haberleri

TÜM HABERLER

DÜZCE DEPREMİNİ BİLMİŞTİ! ŞİMDİ DÜZCE’NİN BAŞKA BİR İLÇESİNİ İŞARET EDİYOR!

DÜZCE DEPREMİNİ BİLMİŞTİ!  ŞİMDİ DÜZCE’NİN BAŞKA BİR İLÇESİNİ İŞARET EDİYOR!

Düzce depremini 1 yıl önceden bilen deprem uzmanı Prof. Şener Üşümezsoy yeni olabilecek deprem için uyarılarda bulundu. Üşümezsoy, ”Bu harita çok belirgin şekilde Düzce’deki Gölyaka fayının kırılmasıyla açığa çıkan stresin Çilimli fayına aktarıldığını göstermektedir.” dedi.

Ünlü deprem uzmanı Prof. Şener Üşümezsoy, Düzce depremi sonrasında oluşan artçıları gösteren haritayı paylaşarak uyardı. “Bu harita çok belirgin şekilde Düzce’deki Gölyaka fayının kırılmasıyla açığa çıkan stresin Çilimli fayına aktarıldığını göstermektedir. Yani kırılan fay yüzeye doğru değil daha derine doğuya doğru gidiyor. Artçılar bunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Yaniçağ gazetesinden Erman Çimen’in haberine göre, ünlü deprem uzmanı Üşümezsoy, Türkiye’nin büyük İstanbul depremini konuştuğu günlerde, Düzce bölgesindeki ikinci riskli noktayı işaret etti. ”Hendek fayı değil, risk Çilimli fayındadır!”

SIRADAKİ DEPREM NEREDE OLACAK?

Prof. Üşümezsoy Düzce’deki 6 büyüklüğündeki deprem sonrası oluşan artçılardan stres biriken ve risk taşıyan fay hattını açıkladı.

Depremin doğuya kaydığını yineleyen ve artçıları gösteren haritayı paylaşan Üşümezsoy; “Bu harita çok belirgin şekilde Gölyaka fayının kırılmasıyla açığa çıkan stresin Çilimli fayına aktarıldığını göstermektedir. Yani kırılan fay yüzeye doğru değil daha derine doğuya doğru gidiyor. Artçılar bunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Prof. Şener Üşümezsoy şunları söyledi:

“Bu harita çok belirgin bir olayı göstermektedir. Geçtiğimiz günlerde Düzce Gölyaka’daki 6’lık deprem sonrası artçılar kuzey doğuya ve doğuya doğru ilerlemekte bu da Karadere Gölyaka fayının havza içine doğru ilerlediğini göstermektedir.

“ÇİLİMLİ FAYINDA STRES BİRİKİYOR”

Havzanın güneyinde 12 Kasım’da kırılan Düzce fayı. Batısında ise Karadere fayı vardır. Kuzey doğusunda ise Gölyaka fayının kırılmasıyla açığa çıkan stresi alan Çilimli fayı görülmektedir. Çilimli fayına bir stres aktarımı olduğunu artçılardan da açıkça görmekteyiz.

Bu harita bunun en büyük kanıtıdır.

Yani kırılan fay yüzeye doğru değil daha derine doğru gidiyor. Artçılar bunu gösteriyor. Bunun dışında Hendek fayı deniliyor ama orası hiçbir depremin tetikleyeceği bir fay değil. Buraya bir stres aktarılmıyor. Yani sırada Hendek fayı mı var denilmiş ama asıl risk söylediğim gibi Çilimli fayındadır.”

İŞARET ETTİ, DEPREM OLDU!

Kendi sosyal medya hesabından yaptığı haritalı paylaşım ile Çilimli fayına dikkat çeken deprem uzmanı Prof. Şener Üşümezsoy dikkatleri üzerine çekmişti. ”Hendek değil, risk Çilimli fayında!” uyarısında bulunan Üşümezsoy’un açıklamasından kısa bir süre sonra, pazar sabahı Çilimli merkezli deprem meydana geldi.

Prof. Şener Üşümezsoy’un Düzce depremi ile alakalı açıklamalarına devam ettiği ve çeşitli uyarılarda bulunduğu Twitter hesabına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz!

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/deprem-uzmani-usumezsoyun-dun-dikkat-cektigi-cilimli-fay-hattinda-bu-sabah-deprem-meydana-geldi-601921h.htm

Twitter: https://twitter.com/ProfDrUsumezsoy?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir