fbpx

Akçakoca Haberleri

EKONOMİ

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI 1000 TL ALACAK! RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI!

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI 1000 TL ALACAK! RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI!

Havalar soğurken, vatandaşlar kara kara düşünüyor. Artan enflasyon ve geçen yıldan bu yana %200 artan doğalgaz metre küp fiyatları vatandaşları ikilemde bırakıyor. Aralık ayına girmemize bir kaç gün kala Resmi Gazetede yayımlanan doğalgaz destek ödemeleri, özel sektör çalışanlarını sevindirdi. 1000 tl hesaplara yatabilir…

Devletin ihtiyaç sahiplerine sağladığı doğal gaz desteğinin bir benzeri artık özel sektör çalışanları için de olacak. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, artık özel sektör çalışanlarına verilen 1000 liralık doğalgaz ve ısınma (kömür, odun) yardımı, vergi ve SGK primine tabi tutulmayacak. Söz konusu ödemeler 30 Haziran’a kadar geçerli.

ÖZEL SEKTÖRE 1000TL ISINMA YARDIMI

özel sektör çalışanlarına ilaç gibi gelecek doğal gaz yardımı yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, artık özel sektör çalışanlarına verilen 1000 liralık doğal gaz ve ısınma (kömür, odun) yardımı, vergi ve SGK primine tabi tutulmayacak. İstisna 9 Kasım 2022–30 Haziran 2023 tarihleri arasında (toplam 8 ay) yapılacak ödemeler için geçerli olacak.

İşverenlerin yapacakları ödemeler için çalışanlarından elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma giderleriyle ilgili fatura veya herhangi bir belge istemeyeceği belirtildi. İşverenler net 1.000 liraya kadar yapacakları söz konusu ödemeler nedeniyle bir asgari ücretlide 633 lira ödemeden kurtulacak.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap