fbpx

Akçakoca Haberleri

TÜM HABERLER

AKÇAKOCA VE DENİZKIZI HİKAYESİ…

AKÇAKOCA VE DENİZKIZI HİKAYESİ…

Düzce’nin Akçakoca ilçesi ulusal medyanın gündemi olmaya devam ediyor. Türkiye’nin en fazla tıklanan ulusal haber sitelerinden birinde yayınlanan ‘’Akçakoca’da var olan denizkızları hikayesi’’ saatler içinde on binlerce tıklanarak gündeme oturdu.

Akşam saatlerinde HABERLER.COM adlı haber sitesinde yayınlanan bir hikaye dikkatleri üzerine çekti. Düzce’nin Akçakoca ilçesinde yaşamış ve Kültür Bakanlığı’nın internet sitesinde de mevcut olduğu iddia edilen ‘’Denizkızı’’ hikayesi on binlerce kişi tarafından okundu.
İşte ulusal bir haber sitesinde yayınlanan ve Akçakoca’da geçen denizkızı hikayesi…

“Akçakocalı bir aile deniz kıyısındaki tarlalarına açma yapıp soğan dikermiş. İyi de ürün alırlarmış. Çocukları Ali doğmuş aynı berekete ek. İlkbahar gelince soğanlar baş vermiş. Kadın bebeği Ali’yi de alıp gider olmuş soğan bostanına. İki defne ağacının arasına bir salıncak kurup, oğlunu sarıp sarmalayıp yatırırmış. Sonra eline çapasını alıp başlarmış çalışmaya. Ali uyuyup uyanıp da ağladığında koşup varırmış yanına. Bebek acıkmıştır deyip meme verirmiş. Bir gün yine aynı şey olmuş. Ama bir tuhaflık varmış. Ali’yi kundaktan çıkarmış çocuk ıslak. Üstelik meme de emmiyor. Kadın telaşlanmış acaba oğlum hastamı diye. Ertesi günü bir yandan çalışıyor, bir yandan da oğlunu gözlüyormuş.

“BEBEĞİ EMZİRMİŞ”

Bir ses duymuş birden, incecik bir ”Alii…” diye sesleniyor. Etrafa bakınmış kimseler yok. Birden denizde bir kıpırtı sezmiş, bakmış ki, bir denizkızı, belden yukarısı insan, aşağısı balık. Yüzgeçleri üzerinde çıkmış denizden. Ali’nin salıncağına doğru yürüyor. Kalakalmış kadın olduğu yerde. Denizkızı varmış salıncağa, Ali’nin ellerini çözüp emzirmiş oğlanı. Sonrada geldiği gibi dönmüş denize. Kadın eve dönüp kocasına anlatmış olanları. Kocası düşünüp taşınmış. “Sakın dokunma, kimseye de anlatma, sonra kızar da bir zarar verir belki oğlumuza.” Denizkızı her gün gelir bebeği emzirir ve denize dönermiş. Ali biraz büyüyüp memeden kesilince denizkızı bu kez gelir Ali’yi alır denize götürürmüş. Ana oğul gibi oynarlarmış denizde. Sonra Ali akşam çeşit çeşit balıkla geri dönermiş.

“DELİKANLI OLUP EVLENMİŞ”

Gün geçmiş, devran dönmüş, Ali delikanlı olmuş. Bir kıza sevdalanmış. Anasıyla babası varıp istemişler kızı. Düğün dernek kurulmuş Ali evlenmiş. Artık deniz kıyısındaki soğan bostanına Ali bakarmış. Bir gün karısıyla gitmiş bostana. Eline iki çakıl taşı alıp denize sokmuş ellerini ve vurmuş üç kez taşları birbirine. İnceden bir ses gelmiş uzaklardan ”Alii..”diye. Ardından denizkızı görünmüş uzakta. Ali’ye ve karısına uzun uzun bakıp dönmüş denizin derinliklerine.

“AKÇAŞEHİR DENİZKIZIYLA DOLMUŞ”

Ali sonraki günlerde ne kadar denize sokup ellerini çakıl taşlarını vurmuşsa da denizkızı gelmemiş. Karısı çok üzülmüş duruma Kendine bir şalvar yaptırmış. Denizkızının belden aşağısına benzeyen. Onu gören Akçaşehir kızları da bir biri ardına aynı şalvardan yaptırıp giymişler.
Akçaşehir Denizkızıyla dolmuş.”

Akçakoca’yı ve Akçakoca’nın geçmişini bilen ve daha önce bu hikayeyi duyan varsa yorumlarda belirtsin.

Kaynak: https://www.haberler.com/yasam/turkiye-de-denizkizinin-goruldugunu-soylenen-tek-15402361-haberi/

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

1 Comment

  • Rahmetli Mehmet Özdemir Hocanın kurguladığı bir hikayedir. Mekanı cennet olsun. Yerli kadınların şalvarlarından esinlenerek yazılmıştır.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir