fbpx

Akçakoca Haberleri

TÜM HABERLER

CHP AKÇAKOCA İLÇE BAŞKANLIĞI’NDA İPLER GERİLİYOR

CHP AKÇAKOCA İLÇE BAŞKANLIĞI’NDA İPLER GERİLİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Akçakoca İlçe Başkanlığı’nda aylardır süregelen tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Mevcut ilçe başkanı Tuğrul Abanoz, aralarında geçmiş dönem yönetimde bulunan CHP’lilerinde olduğu 5 kişiyi disipline veriyor.

CHP Akçakoca ilçe başkanlığında sular durulmuyor. Parti genel merkezinin tüm ülkede gerçekleştirilecek olan il, ilçe ve belde kongrelerini ertelemesinin ardından Akçakoca’da başlayan polemikler, parti teşkilatını adeta ikiye bölmüş durumda.

Mevcut başkan Tuğrul Abanoz aleyhinde ki iddialar ile başlatılan ‘imza toplama’ kampanyası genel merkeze kadar taşınmış ancak genel merkez tarafından söz konusu durumla alakalı bir hamle gelmemişti.

akcakocahaberleri.com haber merkezi, söz konusu durumlarla ilgili her iki tarafla da görüştü.

ABANOZ’DAN DİSPLİN HAMLESİ

İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz’a disiplin olayının doğruluğunu ve detaylarını soran haber merkezimizin edindiği bilgiler doğrultusunda durumun gerçek olduğu, disipline verilen isimlerin ise Fikret Albayrak, Turan Güler, Selçuk Yanmaz, Ahmet Kaya ve Nazmiye Çakmak olduğu öğrenildi.

Abanoz, disiplin kararının gerekçeleri olarak;

‘’Hizip oluşumları içerisinde bulunmak,

Ayrı bir yönetim varmış gibi çalışmak,

Toplantılar yapmak,

Örgüt içerinde asılsız iddialar ve ithamlar üretmek,

İlçe başkanı ve yönetimini itibarsızlaştırmaya yönelik çalışmalar yapmak,

Parti çalışmalarına katılmamak ve katılımı engellemeye çalışmak’’ maddelerini sundu.

“CHP DEMOKRATİK BİR PARTİDİR, OLAĞANÜSTÜ KONGREYE GİDELİM!”

Konuyla ilgili disiplin kuruluna sevk edilen üyelerden açıklama geldi. Açıklamada “Demokrasinin gereği uygulansın” vurgusu yapılırken toplanan imzaların yeni bir kongre için yeterli olduğu belirtildi. 12 Ocak 2020 tarihinde yapılan kongreye 4 adayın çıktığı, mevcut başkanın az farkla kazandığı ve 2 yıllık görev süresini doldurduğu belirtilen açıklamada, “Bu yıl ocak ayında yapılması gereken kongre, genel merkezin kongreleri 1 yıl askıya almasından dolayı yapılamadı. Buraya kadar sorun yok. Ama mevcut iddialar ile alakalı olağanüstü kongre amacıyla gerekli imza sayısına ulaşıldı.

“DEMOKRASİ UYGULANSIN”

Noter huzurunda toplanan 66 imza var. Bu imzaların 11 tanesi, kişilerin imza atma yetkisi olmadığı gerekçesiyle iptal edildi. İmza sayısı yine de olağanüstü kongre yapılması için yeterli. CHP tüzüğü 43. Maddesi açık. Olağanüstü kongre yapılsın. Demokrasi uygulansın.” İfadeleri kullanıldı.

CHP’Lİ SEÇMEN HUZURSUZ

Parti içi çekişmelerden rahatsız olan CHP seçmeni, il başkanlığı ve genel merkezin olaya el atmasını bekliyor. Çözüm ne olursa olsun, bir an önce meselenin aydınlanıp, teşkilatın yeniden kenetlenerek seçim atmosferine girmesi umut ediliyor. Böylesi bir iç çekişmenin devam etmesi demek olası bir erken seçimde teşkilatın tam olarak kenetlenememesi ve ayrışma yaşaması anlamına geliyor. Bu durum belki de uzun yıllar sonra iktidara yürüyen bir parti hakkında, “Henüz seçime hazır değil” yorumu yapılmasına neden oluyor.

HABER MERKEZİ

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap