fbpx

Akçakoca Haberleri

Fındık

FERRERO’NUN GÖZÜ, ÜRETİCİNİN CEBİNDE…

FERRERO’NUN GÖZÜ, ÜRETİCİNİN CEBİNDE…

Karadeniz Bölgesi ve Düzce’de fındık sezonunun sona ermesinin ardından serbest piyasada fiyat 90 TL’nin altına düştü.

Karadeniz Bölgesinde fındık sezonunun sonuna gelindi. Son 2 günde 5 TL birden düşen fındık fiyatı üreticinin aklını karıştırdı. Fındık uzmanları bu aylarda yaşanan düşüşün gayet normal olduğunu dile getirirken üreticilere emanete fındık vermemeleri gerektiği konusunda uyarılar yaptı.

PİYASAYA FERRERO MU MÜDAHALE EDİYOR?

Sezon başında 82 TL olarak açıklanan fındık fiyatı sezon ortalarında tırmanışa geçerek 120’TL’yi gördü. Bu kısa süreli yükseliş üreticilere güven verirken fiyatlarda beklenmedik düşüşler yaşandı. Bu aylarda 2 günde 5 TL birden düşen fiyat için üreticiler FERRERO’yu işaret etti. Piyasaya fındık çıkarması ve serbest piyasayı yönlendirmesi nedeniyle bu düşüşlerden FERRERO’yu sorumlu tutan çiftçiler fiyatların önümüzdeki günlerde artacağından emin.

EMANETE FINDIK VERMEYİN!

Fındık fiyatlarındaki düşüşün en önemli nedenlerinden olan emanete fındık verme konusu hakkında vatandaşları uyaran uzmanlar, bu sene çıkan fındığın tahmin edilen rekolteden az olması nedeniyle fiyatın önümüzdeki günlerde artacağını vurgulayan uzmanlar, üreticilerden sabırlı olmalarını ve emanete fındık vermemeleri gerektiğini dile getirdiler.

 

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir