fbpx

Akçakoca Haberleri

DÜZCE HABERLERİ

DÜZCE VALİLİĞİ AÇIKLADI: HASAR TESPİT TANIMLARI NELERDİR?

DÜZCE VALİLİĞİ AÇIKLADI: HASAR TESPİT TANIMLARI NELERDİR?

Yıllardır adı deprem ile anılan Düzce’de şu sıralar tek gündem deprem olmuş durumda. 23 Kasım’da yaşanan deprem sonrasında hala devam eden artçılar, hasar alan binalar ve evlerine girmeye çekinen Düzceli vatandaşlar durumun ciddiyetini koruduğunu gösteriyor. Devlet yetkilileri ve Sivil Toplum Kuruluşları deprem anından bugüne kadar bölge ile ilgili çalışmalar yapıyor.

Düzce Valiliği resmi sosyal medya hesabından duyurduğu bildiride; ‘Hasar Tespit Tanımları’nı paylaştı. Hasarsız Binalar, Az Hasarlı Binalar, Orta Hasarlı Binalar, Ağır Hasarlı Binalar, Acil Yıkılacak Binalar olarak 5 gruba ayrılan hasar tespit tanımları doğrultusunda yapılan çalışmaların daha da netlik kazanması bekleniyor.

HASAR TESPİT TANIMLARI NELERDİR?

HASARSIZ BİNALAR: Deprem nedeniyle herhangi bir hasar meydana gelmeyen binalardır. (Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve kusurlar değerlendirilmez.) Binanın kullanılmasında bir sakınca yoktur.

AZ HASARLI BİNALAR: Deprem nedeniyle binanın, boyasında, sıvalarında ve duvarlarında oluşan ince çatlaklar ile duvarlardan düşen sıvaların olduğu binalardır. (Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve kusurlar değerlendirilmez.) Binanın kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

ORTA HASARLI BİNALAR: Deprem nedeniyle binanın duvarlarındaki yarıklar ile taşıyıcı elemanlardaki ince çatlakların olduğu binalardır. Depremden önce oluşan hatalar ve kusurlar değerlendirilmez. ”Orta” hasarlı yapıda taşıma gücündeki azalma giderilmeden(yapı onarılmadan) ya da güçlendirilmeden yapı kullanılmamalıdır. Eşyaların tahliyesi gerçekleştirilebilir.

AĞIR HASARLI BİNALAR: Deprem nedeniyle binanın taşıyıcı elemanlarındaki geniş ve yaygın kesme kırılmalarının/ayrılmalarının olduğu binalardır. ”Ağır” hasarlı yapının onarılmaz taşıma gücü kaybı ve geri (dayanım ve ekonomik açıdan) alınamaz hasarları olan binalar olarak tanımlanır.

ACİL YIKILACAK BİNALAR: Deprem nedeniyle binanın taşıyıcı elemanlarının büyük oranda kalıcı yer değiştirerek kısmen veya tamamen yıkıldığı binalardır. Hiçbir şekilde kullanılması mümkün olmayan bu binaların içine girilemez ve eşyaların tahliyesi gerçekleştirilemez.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap