fbpx

Akçakoca Haberleri

EKONOMİ

ASGARİ ÜCRETLİYE BİR DARBE DE ONDAN! SÖZLERİ TEPKİ ÇEKTİ!

ASGARİ ÜCRETLİYE BİR DARBE DE ONDAN! SÖZLERİ TEPKİ ÇEKTİ!

Ekonomideki son 1 yıldaki değişim, zengin ve fakir arasındaki makası giderek açmış ve orta direk diye tabir edilen grup ortadan kayboldu. Asgari ücretli (Yasal olarak belli zaman dilimi içerisinde bir işçiye ödenecek en düşük maaş) her geçen gün temel gıdaya ulaşmakta zorlanırken, şu an ki asgari ücret bu ay açıklanan açlık sınırının altında kalırken, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay’ın açıkladığı ‘Asgari ücrette kırmızı çizgi’ milyonlarca vatandaş tarafından tepki topladı.

Milyonlarca asgari ücretlinin gözü, yeni yıl için belirlenene yeni asgari ücrette. Şuan da açlık sınırının altında bulunan asgari ücret için yıl boyu 8.500 ile 10.000 aralığı konuşulurken, asgari ücretliye darbeyi TÜRK-İŞ Başkanı indirdi. ‘’Asgari ücrette kırmızı çizgimiz 7.785 TL’’ açıklamasını yapan Atalay, asgari ücretli vatandaşların gardını düşürmesine sebep oldu.

BAKAN, ‘ÇİFTE ZAM OLABİLİR’ DEMİŞTİ!

Bakan Bilgin, asgari ücretliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz gerekirse yıl içinde yeni güncellemeler yapılabilir derken başka bir modelin de üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Tahminlerinin 8-9 bin aralığında olduğunu belirten Bilgin, bekleyip göreceğiz açıklamasını yapmıştı.

TEPKİLER SONRASI, AÇIKLAMA YAPTI!

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, 7 milyon asgari ücretliyi ilgilendiren açıklamalarına ilişkin olarak aldığı tepkiler için yeni bir açıklama yapan Atalay, şunları söyledi:

‘’ “Açlık sınırını sanki asgari ücret olarak kabul etmişiz gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldı. Ben pazarlık masasında bana sorulduğunda, açlık sınırı ortada ben bunun üzerini konuşacağım demek istedim. Bugüne kadar açlık sınırının altında zam aldığımız da oldu. Ama tabanın isteği bu yöndeydi” dedi.

Atalay şöyle devam etti: ‘’ Ben de bu soruya karşılık olarak bunu kesinlikle kabul etmeyeceğimizi, zaten onun bir açlık sınır olduğunu, bu tutarın üzerinde gelecek teklifleri görüşebileceğimizi söyledim. Yayını izleyenler benim ne demek istediğimi çok daha iyi anlarlar. Emekçilerimiz rahat olsun, biz verilmesi gereken mücadeleyi en iyi şekilde vereceğiz.” İfadelerini kullandı.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir