fbpx

Akçakoca Haberleri

Fındık

ZİRAAT MÜHENDİSİ CENK DOĞAN UYARDI: ERKEN HASAT OYUNUNA GELMEYİN!

ZİRAAT MÜHENDİSİ CENK DOĞAN UYARDI: ERKEN HASAT OYUNUNA GELMEYİN!

Fındık üreticisinin çilesi bitmiyor. Yıl boyunca türlü masraflar ederek hasat zamanını bekleyen fındık üreticisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı fındık fiyatından memnun olmamış görünüyor. Fındıkta istediği rakamı alamayan üretici bu açığı, en az zaiyat ve toplama parası ile gidermeye çalışıyor. Mevsimlik işçilerin de açıklanan toplama yevmiyesini beğenmemesi ve üreticilerden yol parası ve yevmiyeye zam gibi talepleri üreticiyi iyice zor durumda bırakıyor.

Fındık üreticisinin çilesi hasat zamanında da devam ediyor. Maliyetlerdi, fındık fiyatı açıklamasıydı derken hasat zamanı geldi çattı. Uzmanlar bu kez de çok farklı bir konuyla ilgili fındık üreticisini uyardı.

Akçakoca İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görev yapan Ziraat Mühendisi Cenk Doğan kendi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile fındık üreticilerini önemli bir konu hakkında uyardı.

İşte Ziraat Mühendisi Cenk Doğan’ın açıklamaları:

FINDIĞIN SORUNU HİÇ BİTMEYECEK

Şimdi de işçiler zaman az diye acele ediyor. Büyük köylerimizde ki birkaç üreticimiz aradı. Mevsimlik işçilerin başlarındaki dayı başlarının, işçilerin boşta olduğunu hasada hemen başlamaları gerektiğini yoksa işçi olmayacağını söyleyerek hasada hemen başlamaları için baskı yaptıklarını söylemekteler.
Üreticilerimiz işçi bulamayacağınız endişesi ile dayı başlarının baskısı ile lütfen hasada falan başlamasınlar.

İlçemizde hasat tarihleri Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze belirlenmiş olup ;

Akçakoca Sahil Kesim (0 – 250 m arası rakım) : 13.08.2022

Orta Kesim (250 m – 500 m arası rakım) : 18.08.2022

Yüksek Kesim (500 m den yukarı rakım) : 24.08.2022

Bu tarihlerden önce hasada başlamak fındığımızın randımanın düşüreceği gibi depolama ömründe azaltacaktır. Henüz çok erken. İşçi parasını alır gider, ortada kalan üretici olur.
Lütfen hasat yapacağız derken haşat yapmayalım.’’

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir