fbpx

Akçakoca Haberleri

Siyaset

TUĞRUL ABANOZ’UN KORKUSU NE? ADAYLIK İÇİN NE BEKLİYOR?

TUĞRUL ABANOZ’UN KORKUSU NE? ADAYLIK İÇİN NE BEKLİYOR?

2024 Yerel Seçimleri öncesi partiler aday adaylığı başvuru ve bitiş süreçlerinde oldukça titiz bir hazırlık içindeler. Medeni cesaret sahibi aday adaylarının bazıları adaylıklarını açıklarken, bazı isimler de doğal olarak kişisel reklamları için farklı partilerden aday adayı oluyorlar.

Bugünkü yazımızda, CHP’deki mevcut durumu ve Abanoz’u ele alacağız.

ABANOZ, ‘DEĞİŞİM’ DEME CESARETİNİ GÖSTERDİ AMA…

Cumhuriyet Halk Partisi, ‘değişim’ diyenlerin öncülüğünde yeni bir yapılanma ile yerel seçimlere doğru yol alırken, Tuğrul Abanoz ‘değişim’ isteğini açıkça belirtecek cesareti gösterebilen nadir isimlerden biriydi. Tüm Türkiye’nin gözünü diktiği, dünya basınında dahi geniş yankı bulan CHP’nin 38. Olağan Kongresi’nde söz alacak, konuşma yapacak cesareti bularak bir ilki gerçekleştiren Abanoz, kongre sonrası 1 haftalık süre içerisinde rüzgarı arkasına almıştı.

Caddelerde, çay ocağı ve kahvehanelerde, kalabalık ortamlarda konuşulur hale gelen Abanoz’un adaylığına kesin gözüyle bakılırken, Abanoz’da oldukça özgüvenli ve başı dik bir halde bu süreci yönetebileceğine Akçakocalı vatandaşları ikna etmek üzereydi. Peki ne oldu?

Tüm Akçakoca, Abanoz’un adaylığını açıklamasını beklerken, Abanoz kabuğuna çekildi!

SADECE 4 AY KALDI

Kasım ayı bitiyor, geriye sadece 4 aylık bir süre kalacak.

Bu sürede Abanoz eğer aday olursa ki (zamana en fazla kendisinin ihtiyacı var) sürecin bir bölümünü CHP için doğru aday olduğuna; önce kendini sonra da CHP seçmenini ikna etmek ile geçirecek.

Genel seçimlerden yorgun ve kırgın çıkmış CHP seçmeni şuan da somut bir isim, tutunacak bir dal arıyor. Abanoz eğer adaylığını açıklamaz ise çok geç olabilir.

TEK ENGEL MADDİYAT MI?

Seçim sürecini yönetebilmek için belli bir miktar maddi kaynak ayrılması gerektiğini sokakta oyun oynayan çocuklar dahil biliyordur ve buna kimsenin itiraz ettiği de yok. Bu maddi kaynak seçim sürecinde, onlarca fazla kaleme ayrılarak dağıtılıyor. Yakıt giderleri, ağırlama ve temsil giderleri, promosyonlar, afiş ve broşürler, seçim kampanyaları, kahvaltılar ve yemekli organizasyonlar…

Sürecin bütününe baktığınızda kazanmak isteyen ve seçim kazanmaya yakın isim belli bir miktar maddi kaynağı kolaylıkla bulabileceğini düşünüyorum ki Abanoz’da çevresi olan bir isim. Bu çalışmayı aylar önceden tamamlayıp rafa koymuş olmalı. Demek ki tek problem para değil…

Peki Abanoz’u tereddüte düşüne nedir? Teşkilat mı? Ailesi ve yakın çevresinin kaygıları mı? Yoksa başından beri yıldızı barışmadığı fakat Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı kaybetmesi ile beraber yıldızı sönen milletvekili Talih Özcan mı? İl teşkilatı mı yoksa genel merkez mi?

Abanoz, son sürat rampa aşağı hedefe ilerlerken ona tüm gücüyle frenlere asılması gerektiğini fısıldayan kim?

Haber/Analiz: Tolga Hünkar

 

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

1 Comment

  • Fikret albayrak geliyorda ondan ????

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir