fbpx

Akçakoca Haberleri

AKÇAKOCA HABERLERİ

ABANOZ’DAN ‘SOSYAL DEVLET’ GÖNDERMESİ

ABANOZ’DAN ‘SOSYAL DEVLET’ GÖNDERMESİ

Akçakoca CHP İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz ve yönetimi, anaokullarında velilerden istenen 1100 TL’nin çok büyük bir yük olduğunu ve bu durumun sosyal devlet anlayışına uymadığını belirtti. Abanoz:” Her şeyi vatandaştan bekliyorsunuz” dedi.

İşte Abanoz’un açıklamaları:

”Kıymetli basın mensupları.
Sosyal devlette her şey vatandaşa yüklenmez.
Resmi Gazete’de yayınlanan 3-6 yaş arası hizmet veren anaokullarında, velilerden 1.100 TL isteyen devlet her türlü sorunun vatandaşlar tarafından çözülmesini istiyor.

Depremde konutların vatandaşların tarafından yapılmasını, selde yaraların vatandaşlar tarafından sarılmasını, eğitimde eksiklerin vatandaşlar tarafından giderilmesini bekliyor.
Dedik ya sosyal devlet de böyle şeyler olmaz.

Bizler de bugün Cumhuriyet Halk partisi Akçakoca ilçe örgütü olarak ilçemizde bulunan 5 anaokulundan bir tanesini ziyaret ettik.
Taraflarına gönderilen genelgeyi bir de onlardan dinledik. Durum aynen böyle.

Yapılması gereken, en büyük gider kalemi olan “personel” gideri. Bunun bir şekilde devlet tarafından kadrolaştırılıp okullarda görev almalarını sağlamak olmalı. Bu kadar öğretmenimiz atanmayı beklerken açığı görmeyen hükümet yöneticilerinin bu duruma en kısa zamanda çare üretmeleri gerekmektedir. Dediğimiz gibi 1.100 TL para veremeyen aileler yine eğitimde çifte standartla karşı karşıya bırakılıyor. Kahvaltı, temizlik, personel gibi eksikleri ,şu an itibariyle gönüllüler ile, okul aile birlikleri gidermek için mücadele ediyorlar.

Anaokulları ve eğitim kurumları hükümet tarafından finanse edilmeli, en azından diyanete ayrılan bütçenin bir kısmının eğitim kurumlarına da ayrılması gerekmektedir.
Kamuoyuna saygıyla.”
Akçakoca CHP ilçe başkanlığı

 

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir