fbpx

Akçakoca Haberleri

AKÇAKOCA HABERLERİ

FİKRET ALBAYRAK NEDEN ADAY OLMAMALI?

FİKRET ALBAYRAK NEDEN ADAY OLMAMALI?

2024 Yerel Seçimlerine 6 ay gibi kısa bir süre kala adaylık ve aday adaylık tartışmaları son hızla sürüyor. 20 yıldır CHP’den aday olan ve 5. Kez seçime girmek için her türlü hamleyi yapmak isteyen Albayrak, çeyrek asırdır CHP belediye başkan adaylığını esir almış durumda.

6 ay sonra ülke genelinde yerel seçimler yapılacak. Akçakoca özelinde konuşacak olursak tüm partiler her dönem en az birkaç yeni aday adayı ile karşımıza çıkarken CHP, Fikret Albayrak’ın ablukasını bir türlü aşamıyor. Bir parti 25 yıl boyunca tek bir isim üzerinden siyaset yapıyor ve ikinci bir ismi seçmenlerinin karşısına çıkaramıyor ise burada sorgulanması gereken meseleler olduğu çok açık!

‘’AKÇAKOCA’DA CHP’DE BEN İSTEDİĞİM SÜRECE BAŞKASI ADAY OLAMAZ’’

Geride kalan 20 yıl dile kolay… CHP Akçakoca’da ikinci bir isim hala çıkaramıyor. Türkiye’nin en büyük muhalefet partisi Akçakoca’da bir ismin gölgesinde mi kalıyor? 2 kez parti içi siyasete karışan, ilçe başkanlığı seçimlerinde taraf olan, seçilmiş ilçe başkanını tanımayarak parti hiyerarşisini hiçe sayan ve genel merkez ile diyalog kuran Albayrak’ın yakın çevresine, ‘’Ben aday olmak istediğim sürece CHP’den Akçakoca’da başka bir ismin aday olma şansı yok!’’ dediği ve bunu sıkça dile getirerek aday olacak isimlere gözdağı verdiği iddia ediliyor.

FİKRET ALBAYRAK’IN SEÇİM KARNESİ

Fikret Albayrak, Akçakoca’da CHP belediye başkan adayı olarak 4 kez seçime girdi. Bu seçimlere de aday olarak girerse tam 25 yıl yani çeyrek asır olacak. Albayrak ilk kez 2004 seçimlerine katıldığında 13 binlerde olan seçmenden 2298’inin oyunu alarak 2. olmuştu.

Albayrak, kazandığı 2009 seçimlerinde ilk ve son kez 4 binin üzerinde oy aldı. 2009 seçimlerinin detaylarına indiğimizde Atilla Sağlam’ın aday olduğu Saadet Partisi 1000’den fazla oy almıştı. Bu durumun sonucu çok açık. Saadet Partisi iddialı bir isim ile seçimlere girmeseydi, 2009 seçimlerinde efsane başkan Nazmi Çiloğlu’ bir kez daha belediye başkanı olarak karşımıza çıkacaktı.

2014 seçimlerinde 3. Kez aday olan Fikret Albayrak, 17 bine ulaşmış  Akçakoca seçmen sayısında sadece 3896 oy alarak, ikinci sırada yer alan Okan Yanmaz’dan 1450 oy fark yiyerek 3. sırada yer almıştı. Aynı zamanda Albayrak’ın kazanmayacağını anladığı seçimlerde Okan Yanmaz kazanmasın gerekirse AK Parti’ye oy verin dediği iddiaları uzun süre kamuoyunda yankı bulmuştu.

2019 Yerel seçimleri yine Fikret Albayraklı CHP için hüsran olmuş; Albayrak, 19300 seçmen sayısına ulaşan Akçakoca’da 3930 oy alarak yine 3. sırada seçimi tamamlamıştı. Fikret Albayrak, bu seçimlerde 1. Sırada yer alan Okan Yanmaz’dan 3000 oy, ikinci sırada yer alan AK Parti adayından 1600’e yakın fark yemişti.

‘‘BEN 4 KEZ SEÇİME GİRSEM, 4’ÜNÜ DE KAYBEDERİM’’ DİYEN VAR MI?

Akçakoca’da ortalama bir isim 20 yıllık siyasi hayatı boyunca ana muhalefet partisinden 4 kez seçime girip 1 kez olsun kazanamaz mı? Bence kazanır. Bana göre herhangi bir isim de bir kez olsun 20 yılda seçim kazanırdı. Seçmen sayısı arttıkça, aldığı oy da azalan Fikret Albayrak’ın, her seçim döneminde bunlar yaşanmamış gibi, kendisine gelen binlerce eleştiri yokmuş gibi kendi PR ve saha çalışmasını da başarı ile yürütmesi konusunda da kendisini tebrik ediyorum. Bu kadar olumsuzluk ve başarısızlık nasıl yokmuş gibi yapılır en güzel örneğini sergiliyor.

Fikret Albayrak, kazandığı seçim dışında girdiği her yarışta yüzde 20’lerde oy alabildi.

 

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap