fbpx

Akçakoca Haberleri

ANALİZ HABER

AKÇAKOCA’YI KİM MECLİSTE TEMSİL EDEBİLİR?

AKÇAKOCA’YI KİM MECLİSTE TEMSİL EDEBİLİR?

Tüm ülkede olduğu gibi Akçakoca’da da 14 Mayıs Seçimleri’nin heyecanı yaşanıyor. Aday adayları tek tek ortaya çıkarken, kimi il başkanlıklarında kimi ise genel merkezlerde başvurularını tamamladı.

Seçim heyecanı Türkiye’yi sardı. İllerde, ilçelerde ve beldelerde aday olmak isteyen vatandaşlar, demokratik haklarını kullanmak için gerekli yerlere başvurularını yapıyorlar.

Seçim heyecanın yüksek hatta yaşandığı yerlerden biri ise Akçakoca.
Şimdilik AK Parti’den 7 aday adayı, CHP’den 2 aday adayı, MHP ve İYİ Parti de ise belirsizlik hüküm sürüyor.
Biz bu analiz haberimizde AK Parti’nin aday adaylarını ele alacağız.

ALİ TOKGÖZ

Seçim süreci boyunca vatandaşların ağzından duymadığımız bir isim. Ali Tokgöz, şu anda sadece AK Parti’den aday adaylığını açıkladığı için konuştuğumuz, üzerine yorum yaptığımız ya da yorum yapmak zorunda kaldığımız bir isim. Akçakoca için tam bir kapalı kutu. Onu dışarılarda herhangi bir esnaf ile çay içerken veya sohbet ederken görmediniz. Eski bakan Yaşar Yakış’ın adı ile anılmaktan başka herhangi bir kayda değer eylemi bulunmuyor.

ALİ UZUN

Ali Uzun kim ne derse desin Akçakocalı bir vatandaş. Ailesi, evi, arkadaşları ve geçmişi bu memlekette. Ali Uzun, Akçakocalı ama kendini Akçakocalılara unutturmuş bir isim. Bu yüzden tüm adaylardan daha erken sahaya çıktı. Kendini unutanlara kendini hatırlattı mı evet, yeter mi hayır! Her ne kadar adaylık sürecine genel merkez karar verse de aday adayları için kısıtlı sürede doğru hamleleri yapacak mı yapmayacak mı bu önemli! Şu an ne durumda? Son dönemde düşüşte olduğu söylenebilir.

BURÇİN SARICAN

AK Parti aday adayları arasında teşkilat anlamında yoğunluğu olan bir isim. Her ne kadar adı %5 ile anılsa da kendisini sevenler de yok değil. Akçakocalıların bildiği bir özgeçmişe sahip değil. Konu her ne olursa olsun adı hep eski bakan Faruk Özlü ile anıldı. Akçakocalılar merak ediyor. Faruk Özlü olmadan Burçin Sarıcan milletvekili olursa, Akçakoca’ya faydası olur mu?

CÜNEYT YEMENİCİ

Siyasi hayatına hızlı başlayan Yemenici, Türkiye’nin en genç belediye başkanlarından biriydi. 5 yıllık belediye başkanlığı dönemindeki halktan uzak tavırları ve birebir ilişkilerden sürekli kaçınması onun peşini hiç bırakmadı. Cüneyt Yemenici, profil olarak milletvekilliğini kaldırabilir. Cüneyt Yemenici’nin kaybettiği belediye başkanlığı seçiminde çok önemli bir şeyi gördük: Yemenici, önce en yakınındakilerin desteğini yeniden kazanmalı. Peki onları ikna edebilir mi?

DERGAH AKÇA

Eski Akçakoca İlçe Başkanı. Döneminde AK Parti’de olan Akçakoca Belediyesi kaybedildi. Uzun süre siyasetten uzak kaldı. Siyasetten uzak olduğu dönemde; başarılı iş hayatı ve mütevazi yapısıyla dikkat çekti. Uzun zamandır suskundu. AK Parti’nin en önemli seçim dediği, 14 Mayıs seçimlerinde aradığı ‘Yeni yüz ve yıpranmamış aday’ profiline uyabilir.

NUMAN ÇABUK

Akçakoca İlçe Sağlık Müdürü olarak uzun süre görev yaptı. AK Parti 27. Dönem Düzce 3. sıra milletvekili adayı. 2018 Genel Seçimleri’nde AK Parti seçmeninin tepki oyunun bir kısmı MHP’ye gittiği için seçimi kıl payı kaybetti. Bir önceki seçimde kıl payı kaybettiği milletvekilliğine tekrardan dönmek istiyor. Genel seçim süreci ile alakalı tecrübeli. Geçtiğimiz seçim sürecinde kendi köyünden yeterince oy alamadığı konusunda eleştirilen Numan Çabuk, bir şans daha verilirse 14 Mayıs seçimlerinden milletvekili olarak çıkabilir mi?

OSMAN ÇAKIR

2011 Türkiye Genel Seçimlerinde Düzce 3. sıra milletvekili olarak aday olmuş ve milletvekilliğini kazanmıştı. Kendisi dışında kimse bu başarıyı beklemiyordu. Akçakoca Lisesi’nde müdürlük yaparken bir anda yükselerek Düzce Sosyal Hizmetler Müdürü olması ile tüm gözler üzerine çevrildi. İl müdürlüğünden milletvekilliğine giden yolda gerçekleşen bir görüşme(!)nin süreci milletvekilliği ile taçlandırdığı düşünülüyor. Osman Çakır’ın içinde bulunduğu meşhur fotoğraf, AK Parti seçmeninin hafızasından silinmemiş gibi görünüyor.

Tüm aday adaylarının cevap hakları www.akcakocahaberleri.com’da saklıdır.

www.akcakocahaberleri.com olarak tüm aday adayları ile ilgili detaylı analizlere devam edeceğiz.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir