fbpx

Akçakoca Haberleri

DÜZCE HABERLERİ

BAŞKAN ÖZLÜ MERKEZ’DE  KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN DÜĞMEYE BASTI

BAŞKAN ÖZLÜ MERKEZ’DE  KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN DÜĞMEYE BASTI

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce’nin dört bir yanında devam eden konut stokunun yenilenmesi çalışmalarını merkeze yaymak üzere önemli bir adım attı. Şehir merkezinin en işlek noktalarından biri olan Gaziantep Caddesi esnafları ile bir araya gelen Başkan Özlü, kentsel dönüşümün merkezde uygulanması için çalışma başlattı.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, şehir merkezinin sosyal ve kültürel varlıklarının korunarak sağlıklı yapılara kavuşması amacıyla önemli bir çalışma başlattı. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü bünyesinde yapılan proje hazırlıkları ve teknik çalışmaların ardından şehrin en önemli noktalarından biri olan Gaziantep Caddesi esnaf ve hak sahipleri ile toplantı yapıldı. İlk toplantıda tarihi PTT binası ve Gaziantep Caddesi kısmında bulunan ada üzerindeki hak sahipleri ile görüşen Başkan Özlü, bu alanda bulunan binaların yenilenmesi için kurumlar ve hak sahiplerinin birlikte hareket etmesine büyük önem atfetti.

 

ESNAFIN GÖRÜŞLERİ VE TEKNİK ÇALIŞMALAR DİKKATE ALINACAK

İlk esnaf toplantısında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Nurhan Kartal, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Okan Kaltu ile İmar ve Şehircilik Müdürü Kalender Aydın da hazır bulunurken hak sahiplerine belirlenen noktalara ilişkin yapılan teknik çalışmalar aktarıldı. Esnafın da yenileme çalışmalarının hızla başlaması isteklerini iletmesi üzerine yapılan sunumda şehir merkezinde uygulanan imar yönetmeliği, yenileme sürecinin aşamaları hakkında bilgiler paylaşıldı. Esnaf ve kurumların ortak görüşü ve kararı ile şehrin en işlek caddelerinden biri en kısa zamanda yeni ve sağlıklı yapılara kavuşacak.

 

“SOSYAL VE KÜLTÜREL HAFIZAYA DİKKAT EDİLECEK”

Toplantı hakkında kısa bir açıklama yapan Başkan Özlü, Düzce’de konut stokunun yenilenmesi hususunda çalışmaların devam ettiğini ancak şehir merkezinde kalan eski yapıların da tehlike oluşturmaması adına yenilenmesi gerektiğini söyleyerek şöyle konuştu “Kahramanmaraş merkezli yaşadığımız iki büyük deprem milletçe bizleri çok üzdü, can kayıplarımız artmaya devam ediyor. Düzce’miz de deprem bölgesi ve bu konuda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da güvenli yapılara kavuşmak için çalışmaya devam ediyoruz. En önemli nokta; şehir merkezinde kalan eski binaların yenilenmesi, sağlıklı birer yapı haline getirilmesidir. Bu konuda belediye olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Merkezde imar yönetmeliğimiz Zemin+3 kat ile sınırlı. Değerli esnaflarımız, hak sahipleri ile Gaziantep Caddesi için ne yapabiliriz konuştuk. Kendileriyle hazırladığımız teknik detayları paylaştık. Yönetmeliğe uygun olarak kat sınırı, yapı güvenliği ve donanımları konusunda mutabık kaldık, onlar da üzerine düşeni yapmak istiyor. Şehrimizin hafızası olan bu noktalarda sosyal ve kültürel mirasımızı koruyarak hareket edeceğiz. Kurumlar ve hak sahipleri arasında iş birliği görüşmelerimiz düzenli olarak diğer noktalar için de devam edecek. El birliği ile Düzce’mizin tamamını depreme dayanıklı yapılarla donatacağız. Bu konu en önemli gündemimizdir.”

 

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap