fbpx

Akçakoca Haberleri

TÜM HABERLER

GÜNLERDİR ÇOK MERAK EDİLİYOR! EMASYA NEDİR, NE ZAMAN KALDIRILDI?

GÜNLERDİR ÇOK MERAK EDİLİYOR! EMASYA NEDİR, NE ZAMAN KALDIRILDI?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem felaketi tüm Türkiye’yi derinden sarsarken, tartışmalarda beraberinde geldi. Vatandaşlar askeri personelin deprem bölgesine geç gönderildiği eleştirileri EMASYA protokolünü akla getirdi. 2010 yılında yürürlükten kaldırılan EMASYA protokolü nedir gelin beraber bakalım.

Askeri personelin deprem bölgesine geç gönderildiği eleştirileri, AKUT’un kurucu üyesi ve eski başkanı Nasuh Mahruki Twitter hesabı üzerinden 2010 yılında kaldırılan EMASYA Protokü için ”Afetlerdeki doğrudan görev, yetki ve sorumlulukları geri verilsin mi?” anketi ile daha da alevlendi.

EMASYA NEDİR?

Türkiye’de 13 yıl uygulanan “Emniyet-Asayiş-Yardımlaşma” ifadelerinin kısaltılmışı olan EMASYA Protokolü, askerin, polisin yeterli olmadığı durumlarda toplumsal olaylara müdahalesine dönük bir düzenlemeydi.

Emniyet Asayiş Yardımlaşma Protokolü (EMASYA) ile Türkiye, 1997 yılında, 28 Şubat sürecinden hemen sonra tanıştı. 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/D maddesinin uygulanmasına ilişkin olarak toplam 27 maddeden oluşan EMASYA Protokolü’ne İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı imza attı. Protokolün altına Genelkurmay adına Çetin Doğan İçişleri Bakanlığı adına Teoman Ünüsan imaladı.

27 maddeden oluşan protokol, askere Vali’nin izniyle şehirlerdeki toplumsal olaylara müdahale etme imkanı tanıyordu

EMASYA Protokolü 2010 yılında yürürlükten kaldırıldı.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir