fbpx

Akçakoca Haberleri

TÜM HABERLER

DEPREM BÖLGESİNE UZAKTAN NASIL YARDIM EDEBİLİRİZ?

DEPREM BÖLGESİNE UZAKTAN NASIL YARDIM EDEBİLİRİZ?

Dünya üzerinde benzerine çok az rastlanan ve 8 saat arayla yaşanan 2 büyük depremde; Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa olmak üzere 10 ilde binlerce vatandaşımızı kaybettik. 22 binden fazla yaralı, 12 bin kadar yıkılmış bina olduğu belirtiliyor. Tüm dünyadan yardım teklifleri devlet yetkililerine iletilirken, ülke içinde de sivil toplum kuruluşları ve bireysel yardımlar binlere ulaştı. Yıkım çok büyük.

Deprem bölgesine uzaktan nasıl yardım edebiliriz? Madde madde anlatacağız.

? KAN BAĞIŞINDA BULUNUN!

Deprem enkazından yaralı olarak çıkarılan vatandaşlarımız için Kızılay Kan Merkezlerine giderek, kan bağışında bulunabilirsiniz.

Deprem bölgelerinde olmayan vatandaşlarımız, kan bağışı ile destek olabilirler. Şu an en önemli ihtiyaçların başında kan ve çadır gelmektedir.

? MADDİ DESTEK SAĞLAYIN!

Kızılay, AHBAP Derneği, AKUT Derneği, AFAD gibi kurumlara maddi destek sağlayabilir ve depremzedelere 1 kase çorba ya da çadır ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Örnek: ADAD Yardım SMS’i:
”DEPREM” yazarak 1866’ya SMS gönderebilirsiniz. SMS ücreti 20 TL.

? YALAN BİLGİLERE DİKKAT EDİN!

Sosyal medyada dolaşan yalan bilgilere itibar etmeyin. Sadece doğrulanmış, devlete ait olan veya güvenilir olduğuna inandığınız kaynakları takip ederek, bu kanallar aracılığıyla paylaşılan bilgileri kullanmaya özen gösterin. Bu tür kriz anlarında yapılan asparagas haberler, tüm ülkeyi endişe ve paniğe sürükleyebilir.

? TELEFON HATLARINI KULLANMAYIN!

Deprem anında en önemli faktör, doğru iletişim. Özellikle deprem bölgelerinde yer alan vatandaşlarımız telefon yerine, SMS ve online iletişim kanalları ile iletişim kurmayı tercih etmeliler.

AFAD’a doğru konum paylaşımı yapabilmek için AFAD Acil uygulamasını telefonunuza indirin, çevrenize bu konuda bilgi verin.

DEPREM BÖLGESİNE YARDIM ETMEK İÇİN KULLANABİLECEĞİNİZ BAĞIŞ HESAPLARI:

✅ AFAD Bağış için:
”DEPREM” yaz 1866’ya gönder. Ücretlendirme 1 SMS 20TL.

✅Ahbap Derneği- İş Bankası
IBAN: TR120006400000110211380059

✅Kızılay Bağış Hesabı(TL)
IBAN: TR480001002110000028685254

✅AFAD Bağış Hesabı
Ankara Kamu Kurumsal Şubesi(TL)
IBAN: TR730001001745555555555204
EFT ile yardım yapılırken Alıcı Adı kısmına ”T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı” yazılması gerekmektedir.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir