fbpx

Akçakoca Haberleri

Fındık

FINDIK ÜRETİCİSİNİN DOSTU YOK!

FINDIK ÜRETİCİSİNİN DOSTU YOK!

TMO’nun satış kararı sonrası fiyatın 7 lira düştüğünü söyleyen Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi “Dün fındık 62 TL’yken bugün 55 TL’ye düşmüştür.” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) beklenmedik bir şekilde fındık satma kararı almasına sadece üretici birlikleri değil, Ordu’daki Ticaret Borsalarının da tepkisine neden oldu.

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman’ın ardından Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi’de yazılı bir açıklama yaparak TMO’nun satış kararına sert sözlerle tepki gösterdi.

Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi, “1 Şubat 2023 tarihinde bölgemizin ana geçim kaynağı olan fındığımızı satın alan toprak mahsulleri ofisinin fındığı eski fındık 58, yeni fındık 61 TL olmak üzere satacağını öğrenmiş bulunmaktayız” dedi.

Başkan Fezi yaptığı açıklamada, “Toprak mahsulleri ofisinin neden böyle bir karar aldığını inanın bizlerde merak ediyoruz. Çiftçinin ve yatırımını fındık üzerine kuran esnaf bunu hak etmiyor. Neden fındık fiyatının önü kesiliyor. Çiftçi dün fındığını 62 TL’ye satarken bugünkü fiyatlar 55 TL seviyelerine düşmüştür.”

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bu satış işleminden vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Başkan Feyzi, “Fiyat yükselişi engellenen fındık fiyatı önümüzdeki sezon oluşacak fındık fiyatlarının da önüne set çekmektedir. Karadeniz bölgesinde en az 100.000-120.000’e yakın ailede azdan veya çoktan fındık mahsulü olduğunu tahmin etmekteyiz. Açıklanan fiyat hem üreticimizi hem de esnafımızı üzmüştür. Ayrıca ileriki günlerde fındık fiyatımızın üç haneli rakamlara çıkmasının önüne geçmiştir. Borsamız üyeleri basiretli iş adamı düşüncesiyle yatırımlarını fındığa yaparak ülkemiz adına istihdam sağlamışlardır. Üyelerimiz ve çiftçilerimiz bunu hak etmiyor. Toprak mahsulleri ofisi fiyat açıkladıktan sonra 62 TL’lik fiyat aşağıya geriliyorsa bir takım çevreler Toprak Mahsulleri Ofisi’ni kullanmış demektir. Öyle olmasaydı fındık fiyatı 7 TL’lik düşüş göstermezdi. Toprak Mahsulleri Ofisi fındık fiyatının yükselmesinin önüne geçen bir kurum değildir. Öylede olmamalıdır. Bahçelerimizde kullandığımız gübrenin fiyatı durmuyorken fındık fiyatının aşağıya çekilmek istenmesi çiftçilerimize karanlık bir yola sürüklemektedir. toprak mahsulleri ofisinin yapmış olduğu bu yanlıştan ivedilikle dönmesini siyasilerimizden bölge üreticimiz ve üyelerimiz adına arz / talep ederim”

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap