fbpx

Akçakoca Haberleri

Fındık

1 LİMON AĞACI 1 FINDIK AĞACINDAN ÇOK KAZANDIRIYOR!

1 LİMON AĞACI 1 FINDIK AĞACINDAN ÇOK KAZANDIRIYOR!

Öğretmenlikten emekli olduktan sonra yeni ürünler peşine düşen Coşkun Aktürk, 1 limon ağacının 1 fındık ocağından daha fazla kazandırdığını belirterek imkanı olanların yeni ürünlere yönelmesini istedi.

İlkokul öğretmenliğinden emekli olduktan sonra hayatın tadını tarımda üretim yaparak bulan Coşkun Aktürk, 5-6 yıl önce Turnasuyu’nda kendine ait araziye Rize’den getirdiği 75 limon fidanı dikti. Her sene ürün alan Aktürk, bu sene de bugünlerde hasada başladı.

Türkiye genelinde bu yıl limon sıkıntısı olduğunu belirten Aktürk, pazarda limonun kilosunun 20 lira olduğunu kendisini ise 15 liradan verdiğini söyledi. 120-130 gram şeklinde çok iyi kalitede limon aldığını belirten Aktürk, “Bugün iyi ki bu işe girmişim diyorum.” dedi.

KİVİ ÜZDÜ LİMON GÜLDÜRDÜ

Fındık ve kivi yetiştiriciliği de yaptığını aktaran Aktürk, “Bu sene kivinin üzdüğünü fındığın iç burktuğunu söyleyebilirim. Çünkü geçen sene 8 lira olan kivi bu sene 9 liraya satıldı. Fındık fiyatında ise beklentimiz 60 liranın üzerinde bir fiyattı. Bu şartlarda limonun yüz güldürdüğünü söyleyebilirim. Bir de Rize limonun aroması Akdeniz’de yetişen limondan daha farklı, daha güze. Ben de zaten paradan çok işler peşindeyim. Bunu yaparken elbette kazanıyorum. Zaten ben limon ağaçlarını fındığın yetişmesinin mümkün olmadığı yerleri dikmiştim.” diye konuştu.

SERA OLSA DAHA ÇOK KAZANMAK MÜMKÜN

Daha yeni fidanlar olmasına rağmen her bir ağaçtan 15-20 kilo arasında ürün aldığını aktaran Aktürk, “Bu rakam 30 kiloya kadar çıkabiliyor. Ben 15 liradan satsam 225 lira yapar. Burada limon yerine fındık olsaydı ne olacaktı hiçbir şey. Ocak başı 2 kilo fındık alırız bunun da yüzde 80’i masraf. Ben 2021’de fındığın maliyet hesabını çıkardım. 23,50 TL maliyet hesapladım 24,50 TL’ye fındık sattım. Limonda bir maliyet yok. Sadece don vurmaması gerekiyor. Sıfırın altında 4-5 olmamalı. Sera olursa daha çok kazanma imkanı var. Ben Turnasuyu’nda bu işi yapan ilk üreticiyim.” ifadelerini kullandı.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap