fbpx

Akçakoca Haberleri

KÖŞE YAZILARI

YENİ DÜNYADA; ESKİ ÇAĞIN KELEBEKLİLERİ, SON ÇIRPINIŞLARINIZI GÖREBİLİYORUZ!

YENİ DÜNYADA; ESKİ ÇAĞIN KELEBEKLİLERİ, SON ÇIRPINIŞLARINIZI GÖREBİLİYORUZ!

Facebook platformunun ilk çıktığı yıllar, Messenger (mesajlaşma uygulaması) kitle kaybetti ve Facebook’a kitleler halinde dijital göçler başladı. Bu göçler sırasıyla yeni bir kültürü, farklı konuşma biçimleri, ahlaki standartlar, insan doğası ve sosyal yaşam gibi A’dan Z’ye her alanda değişikliğe sebep oldu.

Sosyal platformlara adım atan ilk kitlenin, zamanla gelişmesi ve farklı platformlara geçmesi ile beraber o zaman ki orta yaş grubunun (genelleme değildir) sosyal ağlara ilk adımı atması ve uzun süre ‘yeni geldiklerini’ belli edecek şekilde platformu kullanmaları bugünün habercisi oldu.

Siyasi figürlerin işi siyaset yapmaktır. Siyaset kelimesinin köklerine indiğinizde; idare etmek, icra etmek anlamlarından türemiş olduğunu görürsünüz. Aslında Arapça olan sözcük At Bakıcısı olan Seyis kelimesi ile de bağlantılıdır. At idare etmekten bugünlere gelmiş olmasıyla kelimenin şu anda eski anlamlarına en yakın halinin hareket halindeki gövdeyi idare etmek anlamını karşıladığını düşünüyorum. Yani siyaset yapacak olan vatandaşlar devlet iskeletinin dinamiğini, hareket kabiliyetini yöneten ve yön veren kişiler olmalıdır. Bu bilgiyi neden verdim? Birçok kavramda olduğu gibi siyaset kelimesinin de içinin boşalmış olduğunu görmeye başladık.

Başta sosyal medya olmak üzere iletişim kanallarının çeşitlenmesi ve sosyal alışverişin Pazar alanları arttıkça doğal olarak denetim azaldı ve insanlar kendi kendilerine yeni unvanlar vermeye başladılar.

-Ben siyasetçiyim. Siyaset uzmanıyım.
-Nereden belli?
-Sosyal medyada farklı fikirleri olan insanlara muhalif olacak karşı yazılar yazıyorum da ondan!
-Peki neye dayanarak?
-Boşluğa…

Son dönemde siyasilerin sosyal medya platformları aracılığıyla, ilk okul çocuklarının kavgalarını anımsatan tartışmaları size de sosyal platformların ilk zamanlarını hatırlatmıyor mu?

Koca koca abiler-ablalar, koca koca koltuklarda ilk okul çocukları gibi tartışmıyor mu? Aslında hemen hepsinin cep telefonları birbirlerinde mevcut hatta bir çoğu da arkadaş ama… Siyasi kimlik ve misyonları gereği sosyal medya platformlarında bir görüşü savunmak olsun maksat! O görüntü verilsin, vatandaş görsün, genel merkez görsün, dostlar alışverişte görsün ?

Şimdi yukarıda bahsettiğim siyasi figürler sanıyorlar mı internet çağının içinde doğan çocuklara inandırıcı geliyorlar? O çocuklar sizlerin 40’lı yaşlarda yapmaya başladıklarınızı zaten ortaokulda yapıyorlardı.

Gençler iletişim kurmayı unuttuğunuzu, birbirinize saygınızı yitirdiğinizi, meselelerin özlerinden uzaklaştığınızı ve gençleri hiç anlayamadığınızı anlamıyorlar mı sanıyorsunuz? Süslü süslü özel gün mesajlarınızı, konsept fotoğraflar ile devlet büyüklerinizi anmanızı… Kendinizden başka kimseyi düşünmediğinizi ve bencillik dağının zirvesinde olan bayraklarınızı görmüyorlar mı?

Görüyorlar. Anlıyorlar. Biliyorlar. Hatta sizin isteğiniz üzerine her şey ‘WEB’ evreninde kayda da geçiyor. Başkalarına ‘Sakın ha yapma!’ dediklerinizi ilk önce sizin yaptığınızı da herkes biliyor. O yüzden sizlerden ricam: Siyaset tarzınızı, üslubunuzu, iletişim becerilerinizi değiştirmeye odaklayarak biraz olsun gençleri ve çağı anlamaya çalışın. Neden mi? Gençler takım elbiseli abi ve ablalarının şu anda geleneksel tarzda yapmaya çalıştığı her şeyin; su birikintisinde boğulan bir vatandaşın çırpınışlarını andırdığını görebiliyor.

Yeni dünyada, eski çağın kelebekleri ile son çırpınışlarınızı görüyoruz…

NOT: Kelebek, çocuklara yüzme öğretilirken her iki kola takılan, içi hava dolu, plastik, su da batmama aparatı!

NOT: Parti, şahıs gözetilmeksizin genel durum ortaya konulmuştur.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap