fbpx

Akçakoca Haberleri

RÖPORTAJ

AKÇAKOCALI İŞ İNSANI ALİ UZUN, DÜZCE YEREL BASININA KONUK OLDU!

AKÇAKOCALI İŞ İNSANI ALİ UZUN, DÜZCE YEREL BASININA KONUK OLDU!

Akçakocalı iş insanı ve A-Z Tohum Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Ali Uzun Düzce’de yerel bir televizyonun canlı yayın konuğu oldu. Canlı yayın programında; Türkiye’de ve dünyadaki tarım konularını ele alan Uzun, tarım hakkında bazı doğru bilinen yanlışlar hakkında da uyarılarda bulundu.

Yerli tohum alanındaki çalışmaları ile tanınan Akçakocalı iş insanı Ali Uzun, tarım sektöründe artan girdi fiyatlarını ve Türkiye’nin tohumculuk alanındaki çalışmalarını değerlendirdi.

SANILANIN AKSİNE İSRAİL, TOHUMCULUK KONUSUNDA BİZDEN DAHA İLERİDE DEĞİL!

Türkiye tohumculuk sıralamasında 9. Sıradadır. Aynı zamanda İsrail’den çok daha fazla tohum üretmektedir. Piyasada İsrail tohum piyasasına hakim gibi bir düşünce var bu yanlış mesela. Buğday, mısır, arpa, şeker pancarı vb. bir çok tohum üretilmez. İsrail sadece sebze tohumu alanında iyi durumda. Bu ürünler de dar alanlarda üretilen tohumlar.

PANDEMİ VE RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI GİRDİ FİYATLARINI ÇOK ARTTIRDI!

Geride kalan 2 yılda pandemi ve hemen yanı başımızda yaşanan Rusya-Ukrayna Savaşı sebebi ile enerji ve tedarik maliyetleri normalin çok üzerinde artış gösterdi. Bunun üzerine yaşadığımız döviz dengesizliği ile biz bu artışı daha fazla hissettik.

İLK KEZ BURADA AÇIKLIYORUM! AK PARTİ’NİN 2023 HEDEFLERİNDEN İLK GERÇEKLEŞEN TOHUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ BÜYÜME OLDU!

Son 5 yılda tohumculuk anlamında koyulan her hedef aşıldı ve yükseltildi. Tohumculuk sektöründeki hızlı büyüme sonrası Türkiye tohumculuğu dünyaya entegre oldu. Özel sektör tohumculuk konusunda öyle bir noktaya geldi ki bu sektör bir sanayi kolu haline geldi. Bakın bizim seramızdan yiyeceğiniz her ürün de ‘yıllar önce yiyorduk ama şimdi aynı tadı alamıyoruz’ demeyi bırakacaksınız. Türkiye’nin iç pazarında yerli tohumcular hakimdir, kuşkunuz olmasın.

FINDIKTA DÖNÜMDE 15 BİN TL KAZANILIRKEN, BURSA’DA DÖNÜMDE 150-200 BİN TL KAZANILACAK MODELLER VAR!

Nitelikli ürünü, birim alanından yüksek verim alınacak ürünü Düzce’de üreterek neden bölgeyi kalkındırmayalım? Düzce; konumu, toprağın yapısı ve verimi ile buna çok müsait. ÇKS’ye kayıtlı her çiftçi fındık ürettiği alanın sadece 1 dönümünde nitelikli ürün yetiştirse, Düzce’nin tüm fındık üretiminde yaptığı hasılattan fazlasını yapar!

10-12 YIL ÖNCE AKÇAKOCA SANAYİDE ORGANİZE OLMASIN DEDİĞİMDE ELEŞTİRİLMİŞTİM ŞİMDİ NE OLDU?

10-12 yıl önce kaleme aldığım bir yazıda Akçakoca Sanayide organize olmasın dediğimde çok eleştirilmiştim. Hatta belediye başkan adaylığım dönemine denk gelmiş ve çok kullanılmıştı. Son 12 yılda ne oldu? Organize sanayide Akçakoca’da bir icraat var mı? Peki o bölgeyi tarım organize sanayi bölgesi yapsaydık ne olacaktı? 500 kişinin istihdam edileceği, içinde seraların olacağı devasa bir organize tarım ihtisas sanayi bölgesi olacaktı. Bu katma değer de Akçakoca’ya yeterdi!

ÜZERİNDE DURMAMIZ GEREKEN KONU ‘KENT TARIMI’

Yüksek Ziraat Mühendisi Ali Uzun, ‘’Düzce için mega projem var, Düzce Tarım A.Ş.’’ dedi. Küçük aile işletmelerini destekleyerek, bir organizede toplayıp onların ne üreteceğine karar vereceğiz. Burada Düzce’nin iklim şartlarının uygun olduğu ürünleri tek tek belirleyip, Nisan ayından Aralık ayına kadar üreteceğiz. Bunu yaparken belki açık alanda(damlama-sulama yaparak), maddi durumu mümkün olan veya Ziraat Bankası teşviklerinden yararlanabilenler sera yapacak. Ana kuralımız her çiftçinin en az 1 dönüm alanda ifade ettiğimiz organizasyon, pazarlama ve AR-GE çalışmaları ile birkaç yıl içinde Düzce’nin açığını kapatarak başta büyük şehirler İstanbul, Ankara olmak üzere Türkiye’nin her şehrine de pazarlayacağız.’’ İfadelerini kullanan Uzun, tüm dünyada buna benzer örneklerin olduğunu ifade etti.

ÇİFTÇİMİZİN YILLARDIR EN BÜYÜK SIKINTISI PAZARLAMADIR!

Yerel yönetimlerin al sana satman için Pazar yeri demesiyle tarım pazarlaması olmaz. Çiftçiye tohum da versen fidan da versen bu çiftçi üretimle mi ilgilenecek, pazarlama ile mi ilgilenecek? Tarımda bölgesel imajın zeminini çok iyi hazırlamak gerekir. ‘Domates, Düzce’de yenir!’ alışkanlığını sağladınız mı üreticinin üzerinden büyük bir yükü alır aynı zamana tarımsal üretimi ve nitelikli ürünün manevi teşvikini sağlamış olursunuz.

Akçakocalı iş insanı Ali Uzun’un, tarım ve tohumculuk hakkındaki görüşleri, öz eleştirileri ve kent tarımı konularındaki fikirleri izleyiciler tarafında tam not aldı.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap