fbpx

Akçakoca Haberleri

DÜZCE HABERLERİ

23 KASIM DÜZCE DEPREMİNİN BIRAKTIĞI İZ SİLİNMEYE ÇALIŞILIYOR…

23 KASIM DÜZCE DEPREMİNİN BIRAKTIĞI İZ SİLİNMEYE ÇALIŞILIYOR…

Düzce Üniversitesi’nde “23 Kasım Düzce Depremi, Etkileri ve Normalleşme” Adlı Konferans Gerçekleştirildi.

Düzce Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “23 Kasım Düzce Depremi, Etkileri ve Normalleşme” başlıklı program, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferansın konuşmacısı Düzce Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Emin Arslan, 23 Kasım 2022 tarihinde 5,9 büyüklüğünde yaşanan depremde Düzce’nin, yapı stokunu yenilediği ve eski yapıları da güçlendirdiği için başarılı bir süreç geçirdiğini ifade etti. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile AFAD yetkilileriyle birlikte saha çalışmalarında bulunduğunu belirten Doç. Dr. Arslan, toptan göçme yaşanmadığını sözlerine ekledi.

Yaşanan deprem sonrasında Düzce’nin yapı stoku açısından ülkemizde örnek bir şehir olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Mehmet Emin Arslan, depremle yaşamanın ve tedbir almanın önemine değindi.

Sunumunda, depremlerde büyüklük ve şiddet kavramları, fay kırılma biçimleri, Türkiye deprem tehlike haritası, depreme dayanaklı yapı tasarım ilkelerinden de söz eden Doç. Dr. Mehmet Emin Arslan, büyük depremlerde yapılarda oluşan hasarlar ile 23 Kasım Düzce depreminde oluşan hasarları fotoğraf kareleri eşliğinde anlatarak katılımcıların sorularını yanıtladı.

Program, Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Resul Kara’nın Doç. Dr. Mehmet Emin Arslan’a teşekkür belgesi takdimiyle sona erdi.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap