fbpx

Akçakoca Haberleri

AKÇAKOCA HABERLERİ

FİKRET ALBAYRAK:” AKÇAKOCA’YA İHANETİN KREDİSİ!”

FİKRET ALBAYRAK:” AKÇAKOCA’YA İHANETİN KREDİSİ!”

Akçakoca’nın geçmiş dönem belediye başkanlarından Fikret Albayrak, Akçakoca’nın geleceği ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Albayrak, bugün Akçakoca Belediye meclisinde gündeme gelecek olan ve dünya bankası aracılığı ile çekilmek istenen 12.5 milyon euro’luk döviz kredisi için, ”Akçakoca’ya İhanet Kredisi!” yorumunda bulundu. Fikret Albayrak, belediye meclis üyelerine seslenerek, ”Akçakoca’yı seviyorsanız ret verirsiniz, ihanete ortak olmayın çağrısında bulundu.

Akçakoca geçmiş belediye başkanlarından Fikret Albayrak, belediyemiz bu krediyi ödeyemez ve gelecekte çok ciddi ekonomik sıkıntılara yol açar. Bu yanlıştan dönün!” çağrısında bulundu.

İşte Fikret Albayrak’ın Okan Yanmaz ve belediye meclis üyelerine çağrısı:

”Akçakoca Belediyesi Dünya Bankası kaynaklı olduğu söylenen 12,5 milyon Euro almak için meclisten yetki istiyor.

Bu kredi Akçakoca belediyesine gelecekte çok ciddi ekonomik sıkıntılara yol açacaktır.

Bu alınacak kredi;

1- Kredi dövizi olarak alınıp yine döviz olarak geri ödemesi yapılacaktır. Türkiye gibi gelişmekte olan dövizin değerinin her zaman değiştiği ülkeler de yerel belediyelerin bu krediyi kullanmaması halinde gelecekte belediyeyi ekonomik olarak darboğaza sokacaktır.

2- Belediyenin tüm gelirleri Türk parası ile olup kredi geri ödemesi Euro ile olduğu için Akçakoca belediyesi bu bedeli asla karşılayamayacaktır.

3- Bu tür krediler gelir getirici projelerde kullanılmalıdır. Akçakoca belediyesi bu krediyi itfaiye binası gibi gelir getirmeyen projelerde kullanılacağı bilgisini alıyoruz. Mevcut belediye bütçesi ile bu kredinin geri ödemesi asla yapılamaz.

4- Belediyenin tüm gayrimenkulleri iller bankası, su, emlak kira gibi gelirleri ipotek altına alınarak bugün bile maaş ödemekte zorlanan Akçakoca belediyesi gelecekte hiçbir giderini ödeyemeyerek iflasını açıklar.

5- Benim dönemim de bu tür kredi teklifi bize yapıldı. Biz ret ettik. Biz bu krediyi alan belediyeleri araştırdık. Bu krediyi alan belediyelerin çok ciddi geri ödeme sıkıntısı yaşadıklarını gördük.

6- 12,5 milyon Euro kredinin yatırım olarak bu ilçeye yansıması 4-5 milyon Euro’yu geçmez. Çeşitli aracılar, komisyoncular tarafından kredinin ciddi bölümü kesilecektir.

7- Eğer projeleri varsa, şimdiye kadar heykel ve ışıklı taşlar dışında bir şey göremedik, ucuz faizli iller bankası kredisini kullanmalıdırlar.

8- Bu alınacak dövizli kredi ile belediye personelinin maaşları ödenemez, iller bankası borçları ödenemez, SGK ve vergi dairesi borçları ödenemez ve belediyenin piyasa borçları ödenemez.

Akçakoca belediyesi meclis üyelerini tekrar düşünmeye, tekrar vicdanlarında değerlendirmeye, çocuklarının geleceğini düşünmeye davet ediyorum.

Akçakoca’yı seviyorsanız ret oyu vermelisiniz. Akçakoca’ya ihanete ortak olmayın.

Ben Akçakoca’yı seven, taşın altına elini koyan biri olarak ve tarihe not düşerek vatandaşlık görevimi yerine getirmek istedim.

Saygılarımla…”

Fikret ALBAYRAK

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap