fbpx

Akçakoca Haberleri

AKÇAKOCA HABERLERİ

BELEDİYE MECLİSİ ‘’EVET’’ GİBİ… BORÇLANMA YETKİSİ HAFTAYA ONAYLANACAK

BELEDİYE MECLİSİ ‘’EVET’’ GİBİ… BORÇLANMA YETKİSİ HAFTAYA ONAYLANACAK

Akçakoca Belediyesi, aralık ayı olağan meclisi bugün toplandı. Bir süredir Akçakoca gündemini meşgul eden 12.5 milyon Euro’luk kredi borçlanması talebi ilk kez belediye meclisinde gündeme geldi. Siyasi parti ilçe başkanlarının da söz aldığı, meclis toplantısı bir çok katılımcının söz alması ile tamamlandı. Yanmaz’ın meclis üyelerini borçlanmaya ikna ettiği toplantı, resmi onay için 1 hafta sonraya ertelendi, gecikmeli olarak onaylanacak.

Belediye meclisi, Akçakoca Belediyesi’nin 12.5 milyon Euro’luk (240 milyon lira) borçlanma talebi görüşüldü. Dünya bankasından çekilecek olan kredi ile yapılacak olan projelerin listesi de meclis üyelerine sunuldu. Toplantıda Yanmaz’ın ikna edici ve sert üslubu, meclis toplantısına hazırlıklı geldiğinin kanıtı oldu.

ESVET SARIOĞLU:’’ BEN BAŞKAN OLSAM BU KREDİYİ BENDE İSTERDİM.’’

AK Parti İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu kredi ile ilgili genel görüşlerini ortaya koyarken, ‘’Her başkanın ve yönetimin çekmek isteyeceği bir kredi. Ben olsam bende çekmek isterdim.’’ ifadeleri ile söze başlarken, ‘’Kendi meclis üyelerimi bazı konularda ikna etmekte zorlandım.’’ açıklamasını yaptı. Kredinin proje bazlı kullanılacağından dolayı içinin rahat olduğunu söyleyen Sarıoğlu, Yanmaz’ı üstü kapalı olarak desteklediğini belirtmiş oldu.

PAZVANT’TAN, YANMAZ’A TAM DESTEK!

Akçakoca MHP İlçe Başkanı İsmail Pazvant, Akçakoca Belediyesi yönetiminin gündeme aldığı proje ile ilgili gururlu olduğunu dile getirirken, projeyle alakalı tüm ekibe ve katılımcılara teşekkür etti. Bu tarz projelerin kamuoyuna daha iyi aktarılması gerektiğini söyleyen Pazvant, projenin ani gelişmediğini 3 yıllık bir altyapısının olduğunu savundu. Pazvant:” Mecliste bulunan arkadaşlarıma ve encümenlere seslenmek istiyorum. Bu projeye onay verirken vicdanınız ve aklınızla karar verin. Siyasi düşüncelerinizi ön plana almayın!” dedi.

YANMAZ,’’PARAYI BİZ ALMIYORUZ, KORKMAYIN!’’

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, sık sık paranın belediye hesabına yatmayacağını ve projeyi gerçekleştirecek firmalara doğrudan ödeme yapılacağının altını çizdi. Soru sormak isteyen konuşmacıların sık sık sözünü kesen Yanmaz, adeta profesyonel iletişim teknikleri uyguladı. Yanmaz, ‘’Aralık ayı içinde haber vermemiz ve onaylamamız gerekiyor, dilerseniz proje bazlı geldiğimizde istemediğiniz projeye hayır dersiniz.’’ şeklinde açıklama yaparak kredi onayının acilen verilmesi gerektiğini belirtti.

KREDİ, PROJELER VE DETAYLAR HAKKINDA BİLGİ EKSİKLİĞİ VAR!

Kredi ve detayları ile ilgili bilgi eksikliği ve araştırma için kısa süre olması meclis üyeleri tarafından dile getirildi. AK Partili meclis üyeleri, ‘’Akçakoca için hayırlı olacaksa onaylayalım ama en azından bir hafta verin detaylıca bilgi sahibi olalım.’’ talebinde bulundular. Toplantıda birçok katılımcının ortak görüşü ise kamuoyunun; çekilecek olan kredi, kredinin ödeme koşulları ve yapılacak olan projelerin detayları ile ilgili yeterli bilgi sahibi edilememesi oldu.

ABANOZ VE LOKUM TEDİRGİNLİKLERİNİ DİLE GETİRDİ

Muhalefet partisi ilçe başkanları Tuğrul Abanoz ve Behçet Alkan Lokum, borçlanma rakamlarının büyüklüğü, tüm belediye mülklerinin ipotek edilmesi ve belediyenin öz kaynaklarının yetersizliği ile çekilecek olan döviz endeksli krediyle ilgili endişelerini dile getirirdi.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap