fbpx

Akçakoca Haberleri

EKONOMİ

ASGARİ ÜCRETTE ZAM PAZARLIĞI BUGÜN BAŞLIYOR!

ASGARİ ÜCRETTE ZAM PAZARLIĞI BUGÜN BAŞLIYOR!

Milyonlarca asgari ücretliyi ilgilendiren zam pazarlığı bugün başlıyor. Bugün 1 Aralık yeni yıla tam 30 gün kala; 8.000 TL, 9.000 TL, 9.500 TL gibi rakamların konuşulduğu asgari ücretin belirleneceği toplantıların ilki bugün yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bugün Türk-İş Başkanı Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol’u ağırlayacak. Masadaki rakamlar 8-10 TL bin bandında.

Yeni yıla az bir süre kala bütün dikkatler asgari ücretin belirleneceği toplantıda. Bu yıl hem iş verenlere hem de asgari ücretli çalışanlara yapılan anketler dikkate alınırsa yeni rakamın 8.000 TL’nin altında olmayacağı 8-9 bin TL sınırında kalacağı vurgulanıyor. Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi ve işveren temsilcilerinin ortak mutabakatı ile belirlenecek.

İŞLETMELER YENİ ZAM İLE BERABER KAPILARINA KİLİT VURMASIN İSTİYORUZ!”

Şu anda 5.500 TL olan asgari ücretin enflasyon beklentilerine göre yüzde 40 zamlanması durumunda 7.700 TL, işverenin beklentisine göre ise yüzde 50’lik artışla 8.250 TL’ye çıkması öngörülüyor. Ancak yeni ücretin 8 bin liranın altında olmayacağı ise neredeyse kesin.

Asgari ücret için yapılacak zammın hayali değil gerçekçi bir rakam olacağını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Dile getirilen birçok rakam var. İşletmelerin ödeyebileceği bir ücret arayışındayız. Hayali değil gerçekçi bir rakam olacak. Çalışan maaşları yüzünden işletme kapısına kilit vuracak bir rakam olmayacak.

İŞVERENE MALİYETİ 12 BİN LİRAYA YAKLAŞIYOR

Asgari ücrete yüzde 50 zam yapılması ile işverenin maliyeti de yaklaşık 4 bin TL olacak. Yüzde 5 SGK prim desteği ile birlikte bir işçinin toplam maliyeti yüzde 50 zam sonrası 11.750 TL olacak. İşverenlerden gelen açıklamalara bakıldığında ise bu rakamın asgari ücret için üst limit gibi göründüğü ifade ediliyor.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap