fbpx

Akçakoca Haberleri

DÜZCE HABERLERİ

DÜZCE’DE DEPREM BÖLGESİNDE UTANDIRAN GÖRÜNTÜLER!

DÜZCE’DE DEPREM BÖLGESİNDE UTANDIRAN GÖRÜNTÜLER!

Düzce’de yaşanan 6.1 şiddetindeki depremin ardından AFAD tarafından kurulan çadırlarda kalan depremzede vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılan; sünger yatak, katalitik soba, battaniye vb yardım malzemelerini alan bazı vatandaşlar, çadırkente çağırdıkları taksiler ile birer birer doldurarak bölgeden uzaklaştılar.

Can kaybının yaşanmadığı, 6.1 şiddetindeki depremde Düzce ve çevresinde binlerce binada hasar meydana gelmişti. Hasarlı evlere girmeye korkan vatandaşlar bir süredir AFAD’ın kurduğu çadırkentte kalmaya başladı.

AFET SİMSARLARI HER YERDE!

AFAD’ın kurduğu çadırlarda kalan vatandaşlara; battaniye, yorgan, sünger yatak, elektrikli soba, tüplü piknik sobası vb yardım malzemeleri dağıtılmıştı. Bazı art niyetli kişiler, yasak olmasına rağmen AFAD’dan aldıkları yardım malzemelerini, çadırkente çağırdıkları ticari taksilere yükleyerek alandan uzaklaştılar. Olay anına şahit olan bir vatandaşın cep telefonu ile kaydettiği görüntüler, izleyenlere ‘’yazıklar olsun!’’ dedirtti.

Görüntüleri çeken vatandaşın, taksinin 3-4 kez aynı yerden malzeme alarak alandan uzaklaştığını iddia etti. Alınan bilgilere göre; Düzce Emniyet Müdürlüğü, malzemeleri alandan çıkaran yolcu ve taksi şoförünün yakalanması için çalışma başlattı.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINDA ŞAŞIRTAN LİSTE!

Deprem sonrasında hasar tespit çalışmaları olağanca hızı ile devam ederken, yetkililerin eline geçen bir listede çok fazla tepki çekmişti.
Depremde zarar gördüğünü iddia ettiği mutfak eşyalarının listesini, marka ve fiyatlarıyla birlikte yazarak adeta çeyiz bohçası gibi yetkililere veren vatandaş, afet sonrasında hızla koordine olan Sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin özverili çalışmasına gölge düşürmüştü.

SİMSARLAR, AFETTEN BETERLER!

Birçok afetin meydana geldiği ve deprem ülkesi olarak anılan ülkemizde, Türk halkının yardımseverliği ve duyarlılığı zaman zaman dünya medyasında da gündem oluyor. Ülke olarak bu kadar fazla olumsuzluk ile mücadele edilirken, zaman zaman onlarca can ve milyonlarca liralık maddi kayıpla mücadele edilirken; afet dönemlerinde ortaya çıkan fırsatçı, açgözlü ve kendini bilmez bazı şahıslar tüm bu özverili çalışmaların ve kenetlenen halkın emeklerine gölge düşürmeye çalışıyor.

Türk halkı yaşanan tüm bu olumsuzluklar ile yıkılmıyor fakat afet simsarları vicdanlarda derin yaralar açıyor.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir