fbpx

Akçakoca Haberleri

EKONOMİ

BİTCOİN YATIRIMCILARINA BÜYÜK ŞOK!

BİTCOİN YATIRIMCILARINA BÜYÜK ŞOK!

Kripto para borsası Binance en yakın rakibi FTX borsasını satın almak istemesiyle başlayan polemikler piyasaları alt üst etti. Resmi hesaplarında FTX borsasını satın alacağını ifade eden ve daha sonra vazgeçtiğini açıklayan ve ‘’CZ’’ olarak tanınan Binance CEO’su Changpeng Zhao, kripto para piyasalarındaki güven sorununu yeniden gündeme getirmiş oldu. Bitcoin(BTC) son 2 yılın en düşük seviyesine inerek yatırımcılarına soğuk duş etkisi yarattı.

Kripto para piyasalarındaki düşüş sürüyor. Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, son 24 saatte %14,33’ün üzerinde değer kaybetti. Kasım 2020’den bu zamana kadar en düşük seviyesinden işlem gören BTC(15,682$)’nin piyasa değeri 327 milyar dolara geriledi. Bitcoin ve altcoinlerin de aralarında bulunduğu kripto para borsasında, son 24 saatte 841 milyara dolara geriledi.

BİTCOİN NEDEN DÜŞTÜ?

Bitcoin’in fiyatındaki sert düşüş, kripto para borsası Binance’ın rakibi FTX’i satın alma planını açıklamasının ardından geldi. Dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Changpeng Zhao, işlem hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto borsası FTX’i satın almayı planladıklarını açıklamıştı. Zhao, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, FTX’in, Binance’tan yardım istediğini belirtmişti.

FTX’in likidite sorunu yaşadığına işaret eden Zhao, “Kullanıcıları korumak adına, FTX.com’u tamamen satın almak ve likidite sorununu gidermeye yardımcı olmak amacıyla bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladık.” ifadesini kullanmıştı.

BİNANCE, FTX’İ ALMAKTAN VAZGEÇTİ

Binance’den yapılan açıklamada, yanlış kullanılan müşteri fonları ve ABD’deki soruşturma iddialarıyla ilgili son haberlerin yanı sıra kurumsal değerlendirme sonucu FTX’i olası satın alma sürecinin sürdürülmemesine kara verildiği bildirildi.

BİTCOİN VE KRİPTO PARA NEDİR?

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adını kullanmış bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından 2008’de icat edilmiş bir kripto paradır. 2009’da bir açık kaynak kodlu yazılım olarak piyasaya sürüldüğünde kullanılmaya başlanan dijital para birimidir.
Kripto para veya kısaca kripto “gizlenmiş, şifreli”, bir değişim aracı olarak çalışmak üzere, işlemleri güvence altına almak için matematiğin bir dalı olan kriptografi kullanılarak tasarlanmış bir dijital unsurdur.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir