fbpx

Akçakoca Haberleri

AKÇAKOCA HABERLERİ

ÖZEL HABER: DÜZCE’NİN AKÇAKOCA AŞIĞI JAPON GELİNİ…

ÖZEL HABER: DÜZCE’NİN AKÇAKOCA AŞIĞI JAPON GELİNİ…

Düzce’nin gelini Mutsumi, Japonya doğumlu ve tam bir Akçakoca aşığı. Güney Kore’de görev yapan Suat Soylu ile evlenen Mutsumi, müslüman oldu. Adını da Meryem olarak değiştirdi. İşte Japon gelin Mutsimi’nin hikayesi…

Bu eşsiz hikaye Japonya’da başlıyor. Japonya’da doğup büyüyen ve öğretmenlik yapan Mutsumi, ansızın duyduğu ezan sesinden sonra Müslümanlık dinine merak salıyor. Başta önyargıyla yaklaştığı Müslümanlık dini, araştırdıkça ve yeni şeyler öğrendikçe ilgisini çekiyor. 36 yaşından sonra Müslüman olmaya karar veriyor. Adını da Meryem olarak değiştiriyor.

HAYATINI BİR TÜRK DEĞİŞTİRDİ

Meryem, bir gün arkadaş ortamında otururken; arkadaşlarından biri kendisine bir Güney Kore’de görev yapan bir Türk’ten bahsediyor. Hikayenin Düzce ve Akçakoca’yla ilişkisi tam da burada başlıyor. Güney Kore’de görev yapan o Türk; Düzce’nin Dikmeli Köyünden Suat Soylu…

TANIŞMA, EVLİLİĞE DÖNÜŞTÜ

Kendisi gibi bekar olan Suat Soylu ile görücü usulü tanışan Meryem, Soylu’nun Müslüman olmasının da etkisiyle bir süre sonra onunla evlilik kararı alıyor. Tokyo Türk Camisinde düzenlenen nikah merasiminin ardından Türkiye’ye gelen çift, Düzce’de gerçekleştirilen harika bir düğün töreni ile dünya evine giriyor. Söz konusu düğün Türk örf ve adetlerine göre gerçekleştiriliyor.

‘’SANKİ YILLARDIR BU AİLENİN GELİNİYİM’’

Türk örf ve adetlerine göre düzenlenen düğün töreni Meryem’i çok etkiliyor. Meryem’in hem Müslümanlık dinine hem de Türk kültürüne hayranlığı perçinleniyor. Düğün sonrası gelişen akrabalık ilişkileri, komşularının samimi yaklaşımı Meryem’i şaşırtıyor. ‘’Sanki yıllardır bu ailenin geliniyim’’ diyen Meryem’i, akrabaları ve komşuları çok hızlı benimsiyor. Suat ve Meryem çiftinin, bu evlilikten Emin ve Hasane isimli 2 çocukları oluyor.

‘’TÜRK ÖRF VE ADETLERİNE HAYRAN KALDIM’’

Düğünden sonra Japonya’ya yerleşen ve Japonca öğrenen Suat Soylu eşi Meryem ile beraber fırsat buldukça Türkiye’ye gelmeye başlıyor. Bu ziyaretler ile Türk örf ve adetlerini daha yakından inceleme fırsatı bulan Meryem, burada 3 aylık bir TÖMER programına katılarak Türkçeyi öğreniyor. Türklerin çok sıcak kanlı ve yardımsever olduğunu belirten Meryem, her tatilini Akçakoca’da geçirmeyi istiyor.

SOSYAL MEDYA HESABI AKÇAKOCA FOTOĞRAFLARIYLA DOLU

Her fırsatta Düzce’ye ve özellikle Akçakoca’ya gelen Meryem ilçeye hayranlık duyuyor. Akçakoca’yı fotoğraflayan Meryem, sosyal medya hesabında bu fotoğrafları üzerine düştüğü övgü dolu notlar ile Japon takipçileri ile paylaşıyor. Bu durumdan Akçakoca’da nasibini alıyor tabii ki… Akçakoca’nın ünü Japonya’ya kadar ulaşmış oluyor.

Konuyla ilgili düşüncelerini aktaran Meryem, ‘’ Akçakoca’yı çok seviyorum. Çok güzel bir yer ama insanların Akçakoca’yı hak ettiği derecede tanıdıklarını düşünmüyorum. Bu sebeple elimden geldiğince ilçeyi fotoğraflayıp sosyal medya hesaplarımdan paylaşıyorum.’’ diyor.

‘’ERDOĞAN, UZAK DOĞU’DA ÇOK SEVİLİYOR’’

Japonya’da Türklerin çok iyi tanındığını ve çok sevildiğini belirten Meryem, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu coğrafyada çok sevildiğini dile getiriyor. Türklerin çok nazik ve yardımsever olduğunu söyleyen Meryem, sosyal medyada Türkler ile ilgili her zaman güzel haberler okuduğunu aktarıyor.

SÖZÜMÜZÜ ALDIK

www.akcakocahaberleri.com ailesi olarak Düzce’nin Japon gelini Meryem’den ve ailesinden sözümüzü aldık. Akçakoca’ya her geldiklerinde ilk durakları gazete ofisimiz olacak.

ÖZEL HABER: Tolga HÜNKAR

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir