fbpx

Akçakoca Haberleri

KÖŞE YAZILARI

DOĞAN KARADAĞ YAZDI: AKÇAKOCA GERÇEKTEN TURİZM ŞEHRİ Mİ?

DOĞAN KARADAĞ YAZDI: AKÇAKOCA GERÇEKTEN TURİZM ŞEHRİ Mİ?

Akçakoca Gerçekten Turizm Şehri mi?

Yıllardır Akçakoca’nın bir turizm kenti olduğu söylenip duruluyor. Peki, Akçakoca gerçekten bir turizm şehrimi? Turizm kentlerinin ortak özellikleri altyapı ve üstyapılarının, ikliminin, coğrafyasının, en önemlisi yerel halkının turizme hizmet edebilecek düzeyde olmasıdır. Akçakoca bu ortak özelliklerden hangisine veya hangilerine sahip?

Deniz – kum – güneşe ve güzel bir sahile sahipsen turizm şehri olmak için ihtiyaç duyulan gereksinimin yüzde ellisi hazır demektir. Akçakoca sahip olduğu coğrafi özellikler ile bir turizm şehri olabilir fakat işler bu kadar basit mi gerçekten? Yaz aylarında yaşanan su kesintileri, elektrik kesintileri herkesin ortak sorunu. İkliminden dolayı yaz aylarının birçok gününde yağmurlu günler birçok farklı turizm şehirlerinden daha fazla yaşanmaktadır. Yerel halkın dışardan gelen insana sıcakkanlı bir karşılama sergilemediği de kaçınılmaz bir gerçek olarak yüzümüze çarpmaktadır. Trafik sorununu konuşmaya bile gerek yok. Bunca olumsuzluk ile nasıl bir turizm şehri olması planlanıyor?

Her gelen yerel yönetim veya ziyarete gelen siyasiler Akçakoca’yı öve öve bitiremiyor. Övülmeye layık bir şehir gerçekten ama “Aşk karın doyurmaz” arkadaşlar. Yaz aylarında tadilatta olan Kale, bölük bölük olan sahiller, olmayan eğlence anlayışı, fahiş fiyatlar, henüz düzgün olmayan ulaşım… Överken sövmeyi unutanlara saydığımız bu basit gerçeklerin sorulmasında fayda var. Sahil kenarında rant için dikilen yapılar zaten ortada. Üzerine birde sahillerde giderek artan şezlong işletmeciliği?

Akçakoca’nın merkezinde bir türlü turizme kazandırılamayan balıkçı barınağı ise başlı başına bir sorun. Yaz aylarında deniz kenarında bir sahil kasabası dendiğinde akla gelen gemiler, el ile tamir edilen sandallar, ağ ören balıkçılar, yağmurluklu balıkçılar, kasalar ile balık taşıyan tayfalar.. bu dizi sahnesinden çıkma olanakların hepsine sahip iken küçük bir turizm merkezi oluşturulamıyor.

Akçakoca’yı bir turizm şehri yapmayı istiyorsanız ilk önce yöneticilerden esnafa, öğrencisinden yerel halkına herkesin turistleri yolunacak kaz olarak gördükleri kafaları değiştirmesi gerekmektedir. Daha sonra işletmelerin özellikle yaz aylarında sergiledikleri fiyat ve yer politikalarının ortak bir noktada buluşması, bu konularda akademik olarak destek alınabilecek üniversitenin daha etkin kullanılarak iyi bir strateji geliştirilmesi gerekmektedir.

Peki.. Bu Akçakoca’nın hiç elle tutulur bir yanı yok mu derseniz aslında olumsuzluklardan daha fazla var. Karavan turizmi, ekoturizm, kültür turizmi, eğlence turizmi, yayla turizmi gibi birçok alternatif turizm türü için biçilmiş bir kaftandır Akçakoca. Deniz-kum-güneş turizminden biraz uzaklaşarak alternatif turizme yoğunluk verilirse Akçakoca 4 mevsim 12 ay 7 gün 24 saat dolu olabilecek potansiyele sahip bir şehir. Bu yüzden Akçakoca bir sahil kasabası mı turizm şehri mi önce ona karar verilmeli.

Bu yazımız biraz olumsuzluklar ile dolu olabilir maalesef. Fakat çuvaldızı kendine batıramayan asla ilerleyemez. İleriki yazılarımızda halk ile yöneticiler ile esnaf ile turistler ile yapacağımız söyleşiler ile ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız…

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

1 Comment

  • Yazının altına imzamı atarım

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir