fbpx

Akçakoca Haberleri

EĞİTİM

KADIN YÖNELİK ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN EYLEM PLANLARI DEĞERLENDİRİLDİ

KADIN YÖNELİK ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN EYLEM PLANLARI DEĞERLENDİRİLDİ

Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı günlerde devlet, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, okullar ve bazen de markalar konuyla ilgili çalışmalar düzenliyor. Hatta İçişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ”KADES” aplikasyonu ile kadın ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz da olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuştu. Resmi bir uygulama olan; Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulaması olan KADES‘te son dönemde atılan en somut adım durumunda bulunuyor.

Düzce Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜKAM) ve Düzce Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM), Kadına Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Tanıtım ve Düzce Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eylem Planı Ön Çalışma Toplantısı Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir başkanlığında gerçekleştirildi.

Kadına yönelik şiddetin tespiti ve önlenmesi için yapılacak eylem planının değerlendirildiği toplantıya Rektör Prof. Dr. Sözbir ile birlikte; Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Selcan Aydın, ŞÖNİM Personeli Fatma Hasret Işık, Psikolog Özge Kabalar, sosyal Çalışmacı ve DÜKAM Müdürü Doç. Dr. Şule Çeviker Ay katıldı.

Kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için çalışmalar yürüten DÜKAM, yürüttüğü sosyal çalışmalar ve kurum iş birlikleri ile de kadın haklarını duyurmaya devam ediyor.


KADES NEDİR?

KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir