fbpx

Akçakoca Haberleri

DÜZCE HABERLERİ

ÇEVRE DÜZENİ PLANI, KAPSAM BELİRLEME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ÇEVRE DÜZENİ PLANI, KAPSAM BELİRLEME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Düzce Belediyesi tarafından, Düzce İl Bütünü Stratejik Çevresel Değerlendirme Çalışması 1’nci Kapsam Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Düzce, Düzce’de yaşayanların vizyonu ile büyüyüp gelişecek. Şehrimizi, bölgemizin cazibe merkezi yapmaya karalıyız” dedi.

Düzce İli 1/50.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planına Yönelik olarak Stratejik Çevresel Değerlendirme İşi çerçevesinde düzenlenen kapsam belirleme toplantısı, Düzce Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Düzce’nin çevresel önceliklerini konuşmak, geleceğin Düzce’sini çevresel ve sağlık öncelikleriyle hep birlikte inşa etmek amacıyla Prof.Dr. Erol Güngör Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya, Düzce Valisi Cevdet Atay, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü Çevre Düzeni Planları Dairesi Şube Müdürü Hüseyin Eyduran, siyasi parti, STK, özel sektör ve meslek kuruluşu temsilcileri, kurum amirleri ile konunun paydaşları katılım sağladı.


VALİ ATAY’DAN İŞBİRLİĞİ VURGUSU

Toplantının açılışında konuşan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü Çevre Düzeni Planları Dairesi Şube Müdürü Hüseyin Eyduran, bakanlık olarak Çevre Düzeni Planlamasının önemine ve yaptıkları çalışmalara dair değerlendirmelerde bulunurken, Düzce Valisi Cevdet Atay ise bu planlama toplantısında tam işbirliği içinde olunmasının başarının anahtarı olacağını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

“BİZ BU ŞEHRİN GELİŞME AKSLARINI PLANLAMAK İSTİYORUZ”

Açılış konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, çevre düzeni planına yönelik iki yıldır üzerinde çalışma gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Bu şehrin önümüzdeki 40-50 yıl da hangi yöne gideceğini tartışıyoruz. Biz bu şehrin gelişme akslarını planlamak istiyoruz. Bu şehrin doğusunda adalet kampüsü, batısında hastanelerin bulunduğu bölgede sağlık kampüsü olacak. Ayrıca iki spor kampüsü planlıyoruz. İlki güneyde Şıralık bölgesinde Düzcespor’un yedek stadı ile amatör sporların yapılabileceği bir kampüs olacak. Kuzeyinde bağlantı yolunun olduğu yerde ise Düzcespor’un ana stadyumunu inşa edeceğiz. Çatısına güneş panelleri yerleştireceğiz. Elde edilecek gelir Düzcespor’a gidecek ve kaynak sağlamış olacağız” dedi.

OSB VURGUSU

Düzce’de 5 Organize Sanayi Bölgesi olduğunu ifade ederek konuşmasını sürdüren Başkan Özlü, Düzce’nin 6’ncı OSB’yi kaldırmayacağını bunun yerine nitelikli sanayinin Düzce’ye gelmesine yönelik çalışma yaptıklarını dile getirdi.

HAVA KİRLİLİĞİ İLE MÜCADELE ÖNCELİKLİ KONU

Başkan Dr. Faruk Özlü, hava kirliliği noktasında hassas davrandıklarını ve bu noktada Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteği ile şehir merkezinde hava kirliliği ile mücadele çerçevesinde yapılan çalışmaların sürecini detayları ile katılımcılarla paylaşarak öncelikli konularının başında geldiğini kaydetti.

DÜZCE BÖLGENİN CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK

Eğitim noktasında Düzce Belediyesi olarak attıkları adımları anlatarak Kasım Aktaş Ortaokulu’ndan Azmimilli İlkokulu inşa çalışmalarına, işsizlikle mücadeleye dair İş Kulübü nezdinde işe yerleştirmelerden TBB ödüllü Asar Deresi Projesine, Modern Sanayi Sitesinden modern Pazaryeri proje çalışmalarına kadar bir çok çalışmaya yönelik değerli bilgiler paylaşan Başkan Özlü, “Düzce, Düzce’de yaşayanların vizyonu ile büyüyüp gelişecek. Şehrimizi, bölgemizin cazibe merkezi yapmaya karalıyız” dedi.

Konuşmaların ardından Şehir Plancısı Volkan Öz ile Doç.Dr. Sultan Gündüz, Çevre Düzeni Planı çerçevesinde hazırladıkları sunumları gerçekleştirdi. Toplantı, katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir