fbpx

Akçakoca Haberleri

EĞİTİM

ÖĞRETMENLER GREVE GİDİYOR!

ÖĞRETMENLER GREVE GİDİYOR!

Öğretmenler tüm yurt genelinde bugün(2 kasım) 1 günlüğüne iş bırakacak. Eğitimciler, öğretmenleri ayrıştırdıkları gerekçesi ile ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’na’’ tepkilerini dile getirecek.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na (ÖMK) karşı eğitimciler iş bırakıyor. Sendikaların ve eğitimcilerin talepleri dikkate alınmadan hazırlanan yasayı kabul etmediklerini açıklayan Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Veysel Beyazadam, “Eşit işe eşit ücret ilkesine ve anayasaya aykırı bu düzenleme iptal edilmelidir” dedi.

DÜZEN DEĞİŞMELİ

“Getirilen sistemle birlikte öğretmenlerin kariyer basamakları denen bir sınava tabi tutulması, öğretmenlerin statülere göre sınıflandırılması öngörülüyor” diye devam eden Beyazadam, şu ifadeleri kullandı: “Bu anayasaya ve eşit işe eşit ücret ilkesine, uluslararası düzenlemelere aykırı bir uygulama. Ayrıca, üniversiteyi bitirmiş, KPSS’yi kazanmış öğretmenlerin bir yıl stajyer olarak derse girdikten sonra bir komisyon tarafından yeterliliğe tutulmasını kabul etmiyoruz. Mülakat dediğimiz bu düzene en başından beri karşıyız.

Bunun dışında, 3600 ek gösterge öğretmenlerin büyük kısmını kapsamıyor. Bunun tüm öğretmenlere verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu düzenlemenin yaygınlaştırılması ve sınırlı bir kesim yerine tüm kamu emekçilerine kayıtsız şartsız tanınması gerekiyor. Son olarak da, toplumun tüm kesimleri gibi öğretmenlerin de içinde bulundukları ekonomik zorluklara ve yaşadıkları geçim sıkıntılarına dikkat çekeceğiz.”

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir