fbpx

Akçakoca Haberleri

TÜM HABERLER

LOZAN ANLAŞMASININ GİZLİ MADDELERİ… İŞTE LOZAN’IN BİTECEĞİ TARİH…

LOZAN ANLAŞMASININ GİZLİ MADDELERİ…  İŞTE LOZAN’IN BİTECEĞİ TARİH…

Uzun yıllardır konuşulan ve kulaktan kulağa yayılan bir şehir efsanesi olan ancak bir türlü bilimsel bir cevap alınamayan tezin cevabı belli oldu. 2023 yılında Lozan Barış Anlaşması son bulacak bu sayede Türkiye madenlerini 2023 yılından itibaren çıkarmaya başlayacak. Bu tezin aslını merak eden bir vatandaş Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) sordu.

Tarihçilere sorulduğunda hiçbir bilimsel gerçekliği olmayan lakin nerede, nasıl çıktığı bilinmeyen bu şehir efsanesini merak eden Bahtiyar Süha Keskin adlı bir vatandaş CİMER’e başvurdu. CİMER’e ‘’Lozan’ın gizli maddeleri var mı?’’ diye sordu.

CİMER’den Keskin’e cevap geldi: “Lozan Barış Antlaşması’nda gizli maddeler bulunmamakta olup, maden çıkarmamıza engel teşkil eden bir madde yer almamaktadır.” Sürekli gündeme gelen fakat 2023 yılına yaklaştığımız bu günlerde bu soru tarihçilere soruldu ve aşağıdaki yanıtlar alındı.

Prof. Dr. Mustafa Budak (İstanbul Üniversitesi): “Lozan süresiz bir anlaşmadır. Gizli bir maddesi de söz konusu değil. Anlaşmanın orijinali de bütün evrakı da ortada. Ayrıca bu iddialar araştırıldı zaten. Olsaydı bulunurdu. Varsa çıkarsınlar. Gerçeklikle alakası yok, dedikodudan başka bir şey değil. Bilimsel bir değeri de yok.”

Prof. Dr. Ali Satan (Marmara Üniversitesi): “Lozan’ın gizli bir maddesi yok. Lozan’a dair bütün evrak, raporlar ortada. Aradan 100 yıl geçti, olsaydı mutlaka ortaya çıkardı. Tarih bilimi açısından elde geçerli hiçbir veri yok.”

Doçent Dr. Sevtap Demirci (Boğaziçi Üniversitesi): “İngiliz arşivlerinde görmediğim, araştırmadığım belge kalmadı. Dışişleri belgeleri, istihbarat raporları, savunma bakanlığı belgeleri, akla gelen ne varsa. Gizli bir madde olduğuna dair en ufak bir veri yok. Türk arşivlerini de aradım. Orada da yok. ‘Var’ diyenler ispat etsin. Olmayan şeyin ispatı olmaz çünkü.”

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap