fbpx

Akçakoca Haberleri

Fındık

KALİTELİ TÜRK FINDIĞI 52 LİRA, İTALYAN KALİTE FINDIK…

KALİTELİ TÜRK FINDIĞI 52 LİRA, İTALYAN KALİTE FINDIK…

Fındıkta hasat sezonunun sona ermesiyle fındık üreticisinin önünde 3 seçenek belirmişti. Acil ihtiyaçlar için serbest piyasada yok parasına satmak, TMO’nun kapısından dönmez ise 1 ay sonra ücretini almak koşulu ile TMO’ ya satmak, maddi durumu fındığını bekletmeye müsait üreticiler için ise serbest piyasada fındığın yükselmesini beklemek.

Serbest piyasada fındık yükselmezken, kalitesi Türk fındığı ile kıyaslanamayacak olan İtalyan fındığı; Türk fındığının tam 3 katına satılıyor. Tam 127 TL…

Kilogram başına fındık üretim maliyetinin neredeyse tavan yaptığı 2022 fındık sezonunda üreticilerin fiyat beklentisi karşılanamadı. 43 ile 45 lira arasına sıkışan fındık fiyatını gören üreticilerin umutlu bekleyişi devam ediyor.

Dünya’nın fındık üretim merkezi olan Türkiye’de iç piyasada 50 randıman kabuklu fındığın kilosu 44-45 lira arasında işlem görüyor. İtalya’dan gelen fındık fiyatı haberleri Türkiye’deki üreticilerin tepkisine neden oluyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi 50 randıman levant kalite fındığı 52 TL, Giresun kalite fındık 53, sivri fındık 51 TL’den alıyor. Bölgede serbest piyasada fındık fiyatı 43 ila 47 TL arasında değişirken, İtalya’da bu rakam bizdekinin neredeyse 3 katına yakın olan 127 TL. bu fiyatta en düşük fiyat.

İTALYA’DA FINDIK FİYATLARI

Yuvarlak ve Yumuşak Fındık 7 Avro (127 TL) + KDV. PGI Sertifikalı Yuvarlak ve Yumuşak Fındık 7,30 Avro (132 TL) + KDV. Organik Fındık Yuvarlak ve Nazik Fındık 7,50 Avro (136 TL) + KDV. PGI Sertifikalı Organik Fındık Yuvarlak ve Nazik Fındık 8,15 Avro (148 TL) + KDV.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir