fbpx

Akçakoca Haberleri

AKÇAKOCA HABERLERİ

BEŞYOLA KEMENÇE HEYKELİ Mİ OLSUN, SAKSI MI?

BEŞYOLA KEMENÇE HEYKELİ Mİ OLSUN, SAKSI MI?

Akçakoca’da Beşyol mevkiinde yenileme çalışmalarında sona gelindi. Asfalt yol sökülerek yerine Arnavut kaldırımı adı verilen parke taşlar döşendi. Çok beklenen kemençe heykeli yerine koyulmazken kavşak noktasına devasa ebatlarda bir saksı konuldu. Saksının daha sonra çiçeklendirilmesi bekleniyor.

Beşyol’da ki Rizeli vatandaşların merakla beklediği kemençe heykelinin yapım aşamasının bittiği fakat başkanın son anda vazgeçtiği öğrenildi. Kemençe heykelinin gövdesinin tamamlandığı tam telleri takılacakken başkanın son anda kemençe heykeli dikmekten vazgeçtiği konuşulurken, Rizeli vatandaşlar hala umutla kemençe heykelinin Beşyol kavşağına dikilmesini bekliyor.

‘’MİKRO MİLLİYETÇİLİK’’ ENDİŞESİ

Mikro Milliyetçilik; millî kimliği oluşturan hakim kültür unsurların oluşturduğu millî şuur yerine; boy, aşiret, kabile, mezhep ve etniklik gibi dar kapsamlı bir şuur benimseyen etnosentrik(aşiretçilik)
milliyetçilik görüşüdür. Bu bağlamda Akçakocalı vatandaşların kafasında acaba Akçakoca’daki Lazlar, Romanlar, Kürtler, Abazalar, Çerkezler vb.’de Rizeliler gibi kendilerine has bir heykel ister mi soruları yer alıyor.

Öte yandan kemençe heykelinin yapım aşamasının sona erdiği bilinirken, Yanmaz’ın yakın çevresine, ‘’Hevesimi kaçırdıkları için kemençe heykelini koymaktan vazgeçtim.’’ siteminde bulunduğu öğrenildi.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap