fbpx

Akçakoca Haberleri

Siyaset

Z KUŞAĞI BUGÜN SEÇİM OLSA KİME OY VERİR?

Z KUŞAĞI BUGÜN SEÇİM OLSA KİME OY VERİR?

Türkiye seçim atmosferine girerken, anket şirketlerinden art arda anket sonuçları açıklanmaya devam ediyor. ‘’Bu Pazar genel seçim olsa kime oy verirsiniz?’’ sorusu bu kez gençlere soruldu. En fazla merak edilen soru olan ve bu seçimin sonuçlarını doğrudan değiştireceği düşünülen Z Kuşağı’nın tercihleri dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 8 ay gibi bir süre kalırken anket şirketleri de neredeyse her gün farklı bir anket sonucu ile karşımıza çıkıyor. ORC Araştırma şirketinin yaptığı ve bu kez sorunun Z Kuşağı olarak adlandırılan (90’lar sonu 2000’ler başında doğanlar) kitleye sorulması heyecan yarattı. 11-18 Ekim tarihleri arasında 55 ilde 2900 kişiye yapılan ankette ‘’Kararsızım’’ diyenler zirvede yer aldı.

AK PARTİ 4. SIRADA!

Anket sonuçlarında kararsızlar zirvede yer alırken, CHP ilk sırada yer aldı. CHP’nin hemen arkasından İYİ Parti gelirken; AK Parti 4. sıra yer buldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ak Parti teşkilatlarına: “Kapısı çalınmadık ev bırakmayacağız. Anneler, kadın kollarımız kapısı çalınmadık ev bırakmayacaksınız” talimatı verirken; teknolojik ürünlere, temel gıdaya ve farklı ülkelerdeki yaşıtlarının yaşantılarına ulaşmakta zorlanan Z kuşağından Erdoğan’a adeta mesaj gibi anket sonucu geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ak Parti teşkilatlarının 8 aylık süreç içerisinde %21.1’lik kararsız Z Kuşağı seçmenini nasıl Ak Parti oyuna dönüştüreceği merak ediliyor.

Z KUŞAĞI SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI

Kararsızlar: Yüzde 21,1
CHP: Yüzde 20,4
İYİ Parti: Yüzde 15,9
AK Parti: Yüzde 13.1
MHP: Yüzde 7,2
HDP: Yüzde 5.0
Türkiye Değişim Partisi: Yüzde 4,1
Gelecek Partisi: Yüzde: 3,6
DEVA: Yüzde 3,1
Memleket Partisi: Yüzde 2,0
BTP: Yüzde 1,6
Yeniden Refah Partisi: Yüzde: 1,2

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir