fbpx

Akçakoca Haberleri

EKONOMİ

SİYASİ PARTİLERE YAPILACAK OLAN HAZİNE YARDIMI BELLİ OLDU

SİYASİ PARTİLERE YAPILACAK OLAN HAZİNE YARDIMI BELLİ OLDU

SİYASİ PARTİLERE TAM 4 MİLYAR 514 MİLYON LİRA YARDIM

Türkiye 2023 Genel Seçimlerine hazırlanırken siyasi partilere de her seçim dönemi öncesi dağıtılacak olan hazine yardımları belli oldu. ‘’Bütçe gelirlerinin beş binde ikisi’’ formülü ile dağıtılan hazine yardımlarında, milletvekili seçimleri olması sebebiyle tutar tam 3 kat arttırılarak dağıtılacak.

Seçimlere katılmış ve seçim barajını geçebilmiş olan partiler hazine yardımlarından faydalanabiliyorlar. Seçimlerde yüzde üçün üzerinde oy alan partilere de en düşük Hazine yardımı alan partiye ödenen yardım ile partinin aldığı oy sayısına göre hesap edilecek.

PASTANIN EN BÜYÜK PAYI AK PARTİ’YE

Yasada da yer bulan ve ‘’Bütçe gelirlerinin beş binde ikisine’ tekabül eden 1 milyar 504 milyon 976 bin lira 10 Ocağa kadar siyasi partilerin hesaplarına yatırılacak.

Bu durumlarda en fazla oyu alan AKP, hazineden en büyük yardımı alacak. 10 Ocak’ta AKP’nin kasasına 653.8 milyon TL girecek. Hazine’den CHP’ye 348 milyon, HDP’ye 179.8 milyon, MHP’ye 170.5 milyon, İYİ Parti’ye ise 153.1 milyon TL ödeme yapılacak.

SEÇİM TARİHİ İLE BERABER 2 KATI DAHA

Erken seçim kararı alınırsa ya da olağan seçim süreci yaşanırsa ve beklenen tarihte seçimler meydana gelirse siyasi partilere 10 ocakta verilecek hazine yardımının 2 katı kadar daha ödeme yapılacak.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir