fbpx

Akçakoca Haberleri

EKONOMİ

ASGARİ ÜCRET ARTACAK AMA…

ASGARİ ÜCRET ARTACAK AMA…

Ocak ayına az bir süre kala kulislerden hararetli tartışmalar gelmeye devam ediyor. Türkiye genel seçim havasına bürünürken milyonlarca asgari ücretli ocak ayında asgari ücrete gelecek zammı bekliyor.

Asgari ücrete 2022 yılında 2 kez zam yapıldı. Şu anda brüt 6 bin 471 TL, net 5 bin 500 TL olan asgari ücret için konuşulan rakamlar 7500 TL ile 9000 TL aralığında.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in ‘’Net rakam konuşmak doğru değil ama enflasyonun üzerinde ve herkesi tatmin edecek bir iyileştirme olacak’’ dediği asgari ücrette beklentiler yükseldi. Aynı şekilde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da geçtiğimiz dönemde asgari ücretle ilgili ara ara mesaj vermiş ve enflasyona karşılık gereğinin yapılacağını söylemesi asgari ücretliyi heyecanlandırmıştı.
TV100 Ankara Temsilcisi Deniz Gürel’den gelen Ankara kulisi bilgilerine göre; Asgari ücrete %64 zam beklendiğini ifade eden Deniz Gürel, ‘Benim aldığım bilgi asgari ücretin minimum 9 bin TL olacağı. Bu arada 9.500 TL de konuşuluyor ama en az 9 bin TL rakamı telaffuz ediliyor.’ İfadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET ARTACAK AMA…

2022 yılında asgari ücrete 2 kez zam gelmesine rağmen alım gücünün düşmesi, asgari ücrete yapılan iyileştirmenin enflasyonun altında kaldığını göstermişti. Asgari ücret zammı sadece asgari ücret maaş alanları değil tüm Türkiye’yi ilgilendirirken vatandaşların büyük bir bölümünü asgari ücret zammı sonrası piyasada oluşacağını düşündüğü yüksek fiyat korkusu sardı.
Asgari ücret zammı açıklanmadan hemen önce tüm gider kalemlerine çeşitli zamlar gelirken vatandaşlar enflasyonun kontrol altına alınamayacağından endişeli.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir