fbpx

Akçakoca Haberleri

AKÇAKOCA HABERLERİ

CENEVİZ KALESİ DEĞERLENMEYE DEVAM EDİYOR

CENEVİZ KALESİ DEĞERLENMEYE DEVAM EDİYOR

Ceneviz kalesi UNESCO daimi listeye girmeye hazırlanıyor.

UNESCO, 2013’te Akçakoca’nın Ceneviz kalesini Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmesinden sonra daimi listeye girmesi için çalışmalar sürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-One) Derneği yetkilileri Unesco Dünya Miras Geçici listesinde yer alan Akçakoca Ceneviz kalesini ziyaret etti.

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, ziyarete gelen misafirlere teşekkür etti.
Başkan Yanmaz, Ceneviz kalesinin Akçakoca ve Düzce turizmine katkı sağladığını belirterek, ” T-ONE Derneği Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan’a ve yönetim kurulu üyelerine Akçakoca Ceneviz kalesini Dünya Miras listesine geçici olarak daimi kılmak için verdikleri mücadeleden dolayı çok teşekkür ediyorum. İl Kültür Turizm Müdürüne de ayrıca teşekkür ediyorum. İnşallah bu günleri güzel güzel geçiririz. İnsanlarımız hatırlatan böyle bir yer olduğunu görmeleri Avrupa’da dahi bilecekler. Emeği geçen herkese çok çok teşekkür ederim. ” dedi.

T-ONE Derneği Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan’da,” Divan Derneği olarak Akçakoca’da ki Ceneviz kalesini görmeye geldik. Derneğimiz 2014 yılında kuruldu. Çeşitli alanlarda ülkemizi yurt dışında tanıtmak için kurulmuştur. Ceneviz kaleleri de yeni bir oluşum için UNESCO’dan geçici listeden ana listeye girmesi için gayret göstereceğimiz bir alan.” ifadesini kullandı.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir