fbpx

Akçakoca Haberleri

Fındık

FINDIK ÜRETİCİSİNİN NE YAPMASI GEREKTİĞİNİ AY AY AÇIKLADI…

FINDIK ÜRETİCİSİNİN NE YAPMASI GEREKTİĞİNİ AY AY AÇIKLADI…

ZİRAAT MÜHENDİSİ CENK DOĞAN UYARDI!

DÜNDEN DAHA FAZLA ÜRETEN YARIN DAHA RAHAT EDER.

Akçakocalıların yakından tanıdığı ve zaman zaman fındık, fındık üretimi ve hasadı ile Akçakocalıları uyaran ve çeşitli bilgilendirmelerde bulunan Ziraat Mühendisi Cenk Doğan uyardı: ‘’Fındık bir aylık bir mesele değildir!’’

Fındıkçılık ile uğraşan Akçakoca’da konu dönüp dolaşıp tekrardan fındığa gelir. Fındık hasadı 1 ay sürse de fındık 12 ay konuşulur. Ziraat Mühendisi Cenk Doğan, kendi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda tam olarak bu konunun üzerine önemli bir vurgu yaptı. ‘’Dünden daha fazla üreten yarın daha rahat eder.’’ başlığı ile yaptığı paylaşımda; fındık üretimi için 12 ay boyunca neler yapılması gerektiğini anlattı.

Ziraat Mühendisi Cenk Doğan:’’ Fındık tarımı ara verilebilecek, birkaç ay dinlenelim denilebilecek bir üretim şekli değildir. Yapmamız gerekeni yapmadığımız her ay harmanda bize verim düşüklüğü, randıman azlığı, kusurlu fındık olarak geri döner.
Üretmeden tüketerek rahat yaşamamız mümkün değil, yarın kimsenin hakkını yemeden kazancımızla daha rahat yaşayalım istiyorsak bugün daha fazla üretmeliyiz.’’ Diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Fındık tarımında verimli ve kaliteli üretim yapmak istiyorsak yılın 12 ayını değerlendirmek, zamanında yapılırsa faydalı olacak zirai faaliyetleri zamanında ve doğru bir şekilde yapmak gerekir. En özet hali ile bu faaliyetler nelerdir beraber bakalım.

EYLÜL

Üretim sezonunun başladığı ay olan Eylül ayında her ne kadar daha yeni hasat yapılmış olsa da fındık ocakları üzerinde önceki Mayıs-Haziran aylarında teşekkül eden meyve ve sürgün gözleri büyümeye başlamışlardır. Bu gözlerin sağlıklı bir şekilde gelişmeleri ve randımanlı fındık olmaları için gerekli besleme programını anlamamız bunun içinde toprak analizi ile işe başlamamız gerekmektedir. 30 cm derinlikten alacağımız toprak numunesini analiz ettirerek gübreleme ve bakım programımızı belirlemiş oluruz.
EKİM

Analiz sonucumuz gelene kadar bizim Ekim ayında fındık ocaklarımızda dip ve kök filizi temizliği yapmamız, kış öncesi bahçedeki sağlıksız dalları temizlememiz ve bahçemizin temizlik ve düzenleme işlerini halletmemiz gerekmektedir.

KASIM

Artık analiz sonucumuz elimizde olduğuna göre gübreleme ve bakım programı mızı oluşturabiliriz. Karadeniz topraklarımız genel olarak asidik topraklar olduğu için yıl içerisinde vereceğimiz gübrelerin fındık ocaklarımızca alınabilmesi için öncelikli olarak toprak ph’mızı nötr hale getirmeliyiz. Eğer bahçe toprağımız ph’ sı 7 nin altında ise analiz sonucuna göre kireçlenme işlemini yapmamız ve toprağımızı gübrelemeye hazır hale getirmemiz gerekir. Kireçleme faaliyetinde bahçenin tamamına kireç serpilmesinden kaçınılmalıdır, fındık taç izdüşümüne serpilen kireç mümkünse çapa makinesi ile karıştırılarak tam alım sağlanmalıdır.

ARALIK

Toprağımıza verdiğimiz kireç ph’mızı yükseltirken biz toprağımızın başka bir sorunu olan organik madde düşüşü ile ilgilenmemiz gerekmektedir. Topraklarımız su ve rüzgar erezyonu, yanlış uygulamalar ve toprak işleme hataları yüzünden canlılıklarını kaybetmekte, organik madde oranı düşmektedir. Canlılığını kaybeden topraklarımızda verimliliklerini yitirmektedir. Bu nedenle özellikle Aralık ayını iyi değerlendirmemiz, bahçemize yapacağımız kompost ve yanmış hayvan gübresi takviyesi ile topraklarımızın canlılığını artırmamız gerekmektedir. Böylece yıl içerisinde yaptığımız gübrelemede faydalı olacak ve bize verim ve randıman olarak dönecektir.

OCAK

Fındık kışın döllenme yapan tek dikili tarım ürünü olduğu için kışında çalışmakta, kış uykusuna yatmamaktadır. Analiz sonucunda bahçemizde Fosfor ve Potasyum eksikliği tespit edilmişse kış gübrelemesini bu ay yapmamız gerekmektedir. Fosfor ve Potasyum elementlerinin toprakta bitkinin alabileceği forma dönüşmesi ve bitki tarafından alınması zaman alacağından kış gübrelemesi geciktirilir ise o yıl dan ziyade sonraki yılda etkileri görülebilir.

ŞUBAT

Fındık ocaklarımızda döllenme yavaş yavaş tamamlanmak ta, fındık yeni sezon ürün büyütme faaliyetlerine başlamaktadır. Bizimde yapacağımız faaliyetler için bahçemizin hazırlamamız ve temizliğini yapmamız gereken ay Şubat ayıdır.

MART

Doğanın yeni bir bahara uyanmaya hazırlandığı Mart ayında yapacağımız en önemli faaliyet bitki vejetatif gelişmesinde en önemli aktör olan Azot elementini toprağımıza vermemiz olacaktır. Azot uçucu bir gaz olduğundan serbest kaldığında büyük kısmı havaya karışır. Bu nedenle ocaklarımıza vereceğimiz azotlu gübrenin yarısını Mart ayında bitki taç izdüşümüne vermemiz ve toprak işleme ile karıştırmamız gerekmektedir.

NİSAN

Fındık ocaklarımızda vejetatif gelişimin hızlandığı Nisan ayında dip ve kök filizi temizliği yapmamız toprağımıza verdiğiniz azotun verimli kullanılması için önemlidir. Bu ay bahçemizde ki filizleri temizlersek fındık ocaklarımız topraktan aldığı azotu dallarını kalınlaştırmak, sürgün sayısını artırmak için kullanacak ve daha verimli ürün verecektir.

MAYIS

Sezonun çotanaklarının belirginleştiği Mayıs ayında her yıl iki kısımda uyguladığımız Azotun 2.kısmını vermemiz gerekmektedir. Böylece vejetatif gelişim daha sağlıklı olacak, verim artacaktır. Havaların 15-16 derece olmaya başlaması ile zararlılar da bahçelerimizde görülmeye başlayacaktır. Bu aydan itibaren bahçelerimizde sık sık gözlem yapmamız ve ilaçlama karar eşiğini kontrol etmemiz gerekecektir.

HAZİRAN

Fındık ocaklarımızda zararlıların dağılmaya, zarar vermeye başladığı Haziran ayında yapmamız gereken en önemli faaliyet; zararlı gözlemleri neticesinde ilaçlama yapılacak zararlıları tespit etmek ve zirai ilaçlama yapmak olacaktır.

TEMMUZ

Ocaklarımızın ihtiyacı olan besin elementlerini gübre ile tamamlayıp, zarar veren zararlıları ilaçladığımıza göre çotanaklarımızın son hızla gelişmesine engel kalmamış demektir. Temmuz ayında yavaş yavaş hasat faaliyetleri için hazırlık yapmamız, bahçemizi güzelce tırpanlamamız ve temizlememiz gerekmektedir. Bahçe temizliğinde önemli olan mümkün olduğunca petiitistlerden kaçınmak, yani bahçemizi ot ilacı denilen, zehirle boğmadan yabancı ot temizliğini mekanik aletlerle yapmak olmalıdır.

AĞUSTOS

Fındık ocaklarımızın yavaş yavaş ürün gelişimini tamamladığı, çotanaklarımızın olgunlaştı Ağustos ayı, hasat ve harman ayımız olmaktadır. Hasatta mümkün olduğunca yerden toplamaya çalışmalı, erken hasattan kaçınmalıyız. Ürününüz verimli ve randımanlı olur inşallah.’’

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir