fbpx

Akçakoca Haberleri

TÜM HABERLER

AKÇAKOCA’NIN SOSYAL KONUT PROJESİ’NDE YER ALMAMASINA KİM NE SÖYLEDİ? ESKİ BAŞKANLARA SORDUK!

AKÇAKOCA’NIN SOSYAL KONUT PROJESİ’NDE YER ALMAMASINA KİM NE SÖYLEDİ? ESKİ BAŞKANLARA SORDUK!

2004-2009 yılları arası Akçakoca Belediye Başkanı Nazmi Çiloğlu:

Belediyeye bir yazı yazıldığını ve olumsuz cevap alındığını duydum çünkü böyle durumlarda belediyelere sorarlar. Talebiniz var mı? Yeriniz var mı? diye öyle tahmin ediyorum. Düzce Belediyesinin de kapasitesinden fazla kontenjan aldığını duydum. Bu Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün girişimi ile olmuştur.

Bir kere arsa yok diye bir durum yok. Arsayı gerekirse TOKİ buluyor kardeşim. Arsa bulmaktan kolay ne var ya! Burada büyük bir yanlışlık yapılmış.

Ben belediye başkanlığı dönemimde TOKİ başkanını aradım. Ben evi olmayan arkadaşlara burada konut yapacağım dedim. Arkadaşlardan arsa paralarını aldık, topladık ve belediyeye tek kuruş katkı sağlamadan arkadaşlara tenzilat yaptırdık. O dönem epey daire yaptırdık ama keşke daha çok daire yaptırsaydık. Bu avantajı Akçakoca’da nasıl kaybettiler anlamıyorum.

Şöyle bir tavsiyem var. Düzce’nin fazla aldığını duydum. Düzce Belediye Başkanı Faruk Bey’i arayıp, kendi kontenjanından bir kısım, bir kısım da bakanlıktan ilave edilmek koşulu ile Akçakoca için tekrar başvuru yapılabilir. Çoktan yapılması lazımdı. Mutlaka denesinler. Ben duyunca çok üzüldüm. Akçakoca’da evi olmayan bir sürü arkadaşlarımız var. Bakanlık ve Düzce Belediyesi kabul eder mi bilmiyorum ama mutlaka son bir kez şansını denemeli…

1994-2002 yılları arası Akçakoca Belediye Başkanı Erol Solak:

Bizde Akçakoca’da öyle büyük bir hazine arazisi yok diye biliyorum. TOKİ’ye verilecek boş yer yok. Akçakoca Belediye’si böyle bir arazi vermek istese de elinde böyle bir arazisi yok. Sadece yer gösterip istimlak etmesi lazımdı TOKİ’nin veya o projeyi yapacak olan firmaların. Sanıyorum ki o noktada da muhtemelen tercih ilk önce boş olan noktalara yapılması oldu. Nazmi Bey zamanında Akçakoca’da yapılmıştı belki de bu yüzden ilk tercihleri burası olmamış olabilir.

Ben belediye başkanı olsaydım da çok bir şey değişmezdi. Sonuçta bir iktidar partisi var ve bazı büyük kararlar alıyorlar. Bu kararları etkilemek çok zor. Gerçekçi olalım, belediye başkanı olarak iktidar partisinin fikrini değiştirebileceğimi düşünmüyorum. Bol bol konuşurdum herhalde o dönemde… (Gülüşmeler)

Bak burada daha farklı ve önemli bir nokta var. Sürekli yerli ve milli olmaktan bahsediyoruz. Bence bu proje ile köylüleri, şehirlere yığmasınlar. Bu projeler işin sonunda köylerdeki tarımı baltalamasın. Bana göre bu projeler köylük yerlerde olması gerektiğini düşünüyorum. Yerli ve milli böyle olunur. Hem bu sayede bir sonraki adımınız ile tarımı kalkındırmaya yönelik yapacağınız projelerin altyapısını da hazırlamış olurdunuz. Belki bu sayede köylere göçü özendirilerek köylerde tarımsal üretimi de desteklemiş olurduk. Git Balatlı Köyü’nün tepesine yap mesela. Farklı bir köye git 3 tane yap başka bir köyde 5 tane yap dağıt projeyi köylere.
Burada belediye başkanının bir sorumluluğu olduğunu düşünmüyorum. Belediye’den ziyade iktidar partisinin kontrolünde gibi.

2009-2014 Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak:

Cumhurbaşkanımızın uzun süredir Sosyal Konut Projeleri ile ilgili bir hazırlığı vardı. Bu şehrin belediye başkanı ve iktidar partisi ilçe yöneticilerinin bu konuyla yakından ilgilenmeleri gerekiyordu. Tamamen sorumluluğun Cumhur İttifakı Akçakoca bileşenlerinde olduğunu düşünüyorum.
Tüm Türkiye’nin var bu konutlara ihtiyacı var zaten. Bu dönemde bu paralara daire almak hayal. Özellikle Akçakoca’nın en az 500 Sosyal Konuta İhtiyacı var.

Bu ilçenin Sosyal Konut ihtiyacı varsa bunun bir numaralı sorumlusu şehrin belediye başkanıdır. Yerel yöneticilerdir. Belediye başkanı ve Cumhur İttifakı yerel yöneticileridir. Devlet böyle bir proje hazırlığındaysa, Akçakoca’da yerel yöneticiler ilgili mercilere teklifte bulunacaklar, gerekirse arazi gösterecekler. Bunu daha önce Nazmi Çiloğlu gerçekleştirdi. Akçakoca’da daha önce yapılan TOKİ konutları tamamen Nazmi Çiloğlu’nun çabaları sayesinde gerçekleşti. 250 tane konut yapıldı ve o zaman dahi çok ciddi talep oldu. Akçakoca’nın şu an da 500-1000 sosyal konuta ihtiyacı var.

2014-2019 Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici:

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük bir tanıtım programı ile halkımıza ilan edildi. Açıklandığı günden itibaren çok büyük taleple ve istekle şartları sağlayan tüm hemşerilerimiz başvuru yapmak için adeta birbiriyle yarışıyor. Tabi liste açıklandıktan sonra listede Akçakoca’mızın olmayışı beni de çok üzdü. Devletimizde işleyişi bilmek ve bu noktada adım atmak çok önemlidir. Ben ilçe yönetimimizin ve milletvekillerimizin girişimiyle listeye alınacağımıza inanıyorum. Biliyorsunuz daha önce TOKİ iki kez ilçemize geldi. Nazmi başkanımız zamanında konut yapıldı. Başkanımız talep etti ve yapıldı. Birde benim dönemimde ilçemizin ilk ve tek bölgenin de en büyük kentsel dönüşüm projesi için TOKİ kurum olarak vb. Hatta TOKİ başkanımız 3 kez bu önemli proje için ilçemizde geldi protokol imzaladık kamulaştırma bedelleri için çok büyük ciddi rakamlar ödedik. Sosyal konut projesiyle birlikte ilçemizdeki ticarethane açığının giderilmesi için liman içi bölgemizde başlattığımız projesinde yapımına başlanması noktasında TOKİ’den talep edilmesine önemli olacaktır.

Bakanlığımızın ağustos ayında tüm belediyelere toplu konut ihtiyacının olup olmadığı İle ilgili yazı yazdığını biliyorum. Öğrendiğim kadarıyla belediyemiz uygun yer ve ihtiyaç olmadığı şeklinde geri dönüş yapmış. İlçemizin tamamı göz önünde bulundurulursa mücavir alan dışında da çevre şehircilik bakanlığımıza ait milli emlak arazileri değerlendirilebilir. Yapılmak istendiğinde arazi muhakkak üretilir bulunur. Yerel idare talep ettiği takdirde, proje hazırladığı takdirde bunun olmaması mümkün değil. Biliyorsunuz Boğaziçi beldemize 202 konut yapılacak ki başkanımızı yürekten kutluyorum. En az 500-600 konutluk sosyal konut yapımı ilçemizdeki bu eksiği önemli oranda giderecektir.

Ak Parti Akçakoca İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu:

Akçakoca’da TOKİ konutları yapılmayacak diyenlere sesleniyorum, belki müteahhit olabiliriz ama bizim için ilçe halkının menfaati her şeyin önünde gelir bekleyin ve görün yapılacak mı? Yapılmayacak mı?
Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz:
Silah satan barış ister mi.? İlaç satan sağlık.? Din satan ilim ister mi.? Hırsız olan hukuk.?
Müteahhit Akçakoca’ya sosyal konut projesini ister mi?
İstemez tabii.
Neden şaşırdınız?

Ak Parti Üyesi Hasan Ali Yanmaz:

Yani susayım diyorum da ya arkadaş bu kadar yalakalık olmaz! Elimde belge var belge!
Bırakın algı operasyonları ile kahraman yaratmayı!

Ak Parti Akçakoca Belediye Meclis Üyesi Burhan İşleyen:

Sosyal konut projesinden tüm belediyeler haberdar. Dersine çalışmayan, projeye başvurmayan belediye yönetimi yüzünden, ev , işyeri ve arsa sahibi olmak isteyenler mağdur oldu ve üzüldü.

Yer tahsisini yapmayan belediyelerde suçun olduğunu bilip de siyaseten yazıp çizenler de; yoksul, gariban, hiç evi olmayan ev sahibi olsun diye başlatılan projenin aslında ne kadar kötü olduğunu anlatıyorlar şevkle ve heyecanla sosyal medya çöplüğünde.
Bir kez.. Çok değil sadece bir kez milletin sevincine, umuduna ortak olmak, yapıcı bir tutum sergilemek de lazım bazen.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir