fbpx

Akçakoca Haberleri

EĞİTİM

İYİ PARTİLİ LOKUM’DAN YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BASIN AÇIKLAMASI

İYİ PARTİLİ LOKUM’DAN YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BASIN AÇIKLAMASI

Akçakoca İyi Parti İlçe Başkanı Behçet Alkan Lokum 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı sebebiyle bir basın açıklaması yayınladı. Okula gidecek tüm öğrencileri ve velileri tebrik edip başarılar dileyen Lokum, her sektörde olduğu gibi eğitimde de artan maliyetlerin üzerinde durdu.

Yeni eğitim ve öğretim yılına girilirken İyi Partili Lokum konuyla alakalı bir basın açıklaması paylaştı. Lokum açıklamada, artan kırtasiye ve giyim maliyetlerine dikkat çekerken, Akçakoca’da okullarda yürütülen onarım çalışmalarının plansızlığından dert yandı.

İşte Lokum’un açıklamaları:

Bu gün tüm Türkiye’de olduğu gibi Akçakoca’da öğrenciler ve aileler yeni bir eğitim öğretim yılına merhaba demektedir. Öncelikle tüm öğrencilerimize ve evlatlarının başarılı ve mutlu olması için her fedakârlığı yapan ailelerine yeni eğitim öğretim yılının başarılarla dolu geçmesini diliyoruz.

Ülkemizde zorlaşan ekonomik şartlar her alanda olduğu gibi eğitim alanında da aileleri zorlar hale gelmiştir. Bu gün okula giden bir çocuğun kırtasiye, giyim ve malzeme giderleri 5000 TL’ yi bulmakta nerede ise bir asgari ücret etmektedir. Bu masraflara servis ücretlerinde ekonomik koşullar nedeni ile yaşanan artış da eklendiğinde dar gelirli bir ailenin çocuğu için ne kadar zor bir süreç yasadığı apaçık ortadadır. Atanamayan öğretmenlerin yaşadığı sıkıntılar, ülkede ‘milli’ eğitim noktasında var olan aksaklıklar ve en önemlisi de eğitimde fırsat eşitliğinin adeta yok sayılır hale gelmesi ‘Cumhuriyet’ Türkiye’sinin evlatlarını derin bir mutsuzluğa sevk etmekte, öğrencilerimiz hayatlarına yurt dışında devam etme hayalleri kurmaktadır.

Çare çocuklarımızı suçlamak değil, ülkeyi daha yaşanabilir ve fırsat eşitliliği çerçevesinde liyakate dayalı torpilden ve adam kayırmadan uzak bir hale getirmektir. Biz İYİ Parti olarak bunu başarmakta kararlıyız.

Akçakoca’ya gelince…

Yıllardır olduğu gibi bu yılda planlama ve uygulamada yaşananlar sorunlarla dolu bir eğitim öğretim yılı ile Akçakocalı aileleri baş başa bırakmaktadır. Hele ki yeni eğitim öğretim yılı öncesi okullarda başlatılan çalışmalar ve bazı okulların yıkılması ayrıca çoğunun tamamlanamamış olması velileri ve çocukları belirsiz bir durum ile karşı karşıya bırakmıştır. Çocukların o okuldan bu okula taşınacak olması hangi vicdana sığacaktır. Eğitimi yöneten akıl mevzu kendi çocuğu olsa idi bu tarz bir eğitim şartlarını reva görebilecek midir? Yıllardır yapılmayan güçlendirme çalışmalarının yapılmaya başlandığı tarihten bu güne nasıl bitirilemediği hangi planlama aklının biz Akçakocalıları bu durum ile karşı karşıya bıraktığı da sorgulanmalı ve akabinde gereği yapılmalıdır. Başarı nasıl ödüllendirilmeli ise başarısızlık da aynı çerçevede karşılığını bulmalı, plansızlık ve verimsizlik Akçakoca’nın eğitimde kaderi olmamalıdır. Biz şehrimizi talebelerimizin yaşadığı anlamsız problemlerle değil, yakaladıkları ulusal ve uluslararası başarılarla anmak istiyor ve 20 seneyi aşkın süredir de bunu bekliyoruz.

Sonuç olarak evet zor bir yıl ve sorunlarla dolu bir eğitim dönemi başlıyor. İnsanı ayakta tutan umududur diyerek tüm bu bahse konu yetersizlikler ve plansızlıklara rağmen geleceğimiz adına umudumuzu diri tutmakta ısrar ediyor ailelerimize ve çocuklarımıza Mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir eğitim öğretim yılı diliyoruz

Başarılar…

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap