fbpx

Akçakoca Haberleri

TÜM HABERLER

”EKMEK 1 LİRA İKEN ALAMIYORDUNUZ, ŞİMDİ 5 LİRA RAHATÇA ALIYORSUNUZ”

”EKMEK 1 LİRA İKEN ALAMIYORDUNUZ, ŞİMDİ 5 LİRA RAHATÇA ALIYORSUNUZ”

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki katıldığı bir televizyon programında ekonomiyi değerlendiren açıklamalarda bulundu. Şu anda Türkiye’nin alım gücünün 2002’ye göre çok daha yüksek olduğunu açıklarken izleyicileri şaşırtan bir cümle kullandı. Özhaseki:’’ Ekmek 1 lira iken alamıyordunuz. Şimdi 5 lira ve çok rahat alabiliyorsunuz.’’ İfadelerini kullandı.

Katıldığı bir televizyon programında ekonomik verileri değerlendiren Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki, bugünün asgari ücretinin alım gücünün yüksek olduğunu savundu. TV Kayseri’de katıldığı bir programda konuşan Özhaseki, “Enflasyon biraz yüksek olabilir. Ekmek 1 lirayken alamıyorsunuz. Ama bugün 5 lira ile çok rahat alabiliyorsunuz. Burada insanların alım gücünün arttırılması kıymetli” ifadelerini kullandı.

‘’EKMEK 5 LİRA, RAHATÇA ALABİLİYORSUNUZ’’

Özhaseki, “2002’deki asgari ücretle ne alınabiliyordu, bugün ne alınabiliyor? Kaç kilo et alınıyordu, kaç kilo süt alınıyordu, kaç yumurta alınıyordu, kaç litre benzin alınıyordu, şimdi ne kadar alınabiliyor. Bugün üç misli, dört misli daha fazla alınabilir hale geldi” dedi.
İhracat rakamlarını örnek gösteren Özhaseki, “İnsanların alım gücü artsın diye. Fındığın fiyatının arttırılması, çayın fiyatının arttırılması, üzümün fiyatının arttırması, çiftçiye destek verilmesi, emekliye verilmesi, memura verilmesi boşuna değil, alım gücünün arttırmasına yönelik atraksiyonlar bunlar ve hayat pahalanmış olabilir, ama insanların alım gücü de arttı. Bunu da görmek lazım. Bu bir tercihti ve bu tercih kullanıldı. Ben de doğru bir tercih olduğuna inanıyorum. Müthiş şekilde de zaten ihracat artıyor. 250 milyar doları yakalayan bir ihracattayız. 30 küsur milyar dolarlardan 250 milyar dolar ihracatı yakalayan bir ülke konumumdayız” diye konuştu.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir