fbpx

Akçakoca Haberleri

TÜM HABERLER

TARIM VE ORMAN BAKANI KİRİŞÇİ DUYURDU: İŞLETME KREDİSİ KULLANDIRILACAK!

TARIM VE ORMAN BAKANI KİRİŞÇİ DUYURDU: İŞLETME KREDİSİ KULLANDIRILACAK!

Denizlerdeki av yasağının kalkmasıyla beraber bu gece yarısı ‘VİRA BİSMİLLAH’ diyen balıkçılara bir müjde de Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den geldi. Su Ürünleri Av Sezonu Açılış Programında yaptığı konuşmada bugünkü politika faizi olan yüzde 13,5 üzerinden Ziraat Bankası tarafından balıkçılara işletme kredisi kullandırılacağını açıkladı. Kirişçi, uygulamanın eylül başı itibariyle başlayacağını belirtti.

Sarıyer Kireçburnu Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen ‘Su Ürünleri Av Sezonu Açılışı’na katılan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci balıkçıları yakından ilgilendiren önemli bir gelişmeyi duyurdu. Kirişçi: ‘’Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın yine talimatlarıyla, bugünkü politika faizi olan yüzde 13,5 üzerinden balıkçı kardeşlerimize Ziraat Bankamız bir işletme kredisi kullandıracaktır. Buna da yarından itibaren başlayacaktır.’’ İfadelerini kullandı.

BAKAN KİRİŞÇİ’DEN TWİTTER PAYLAŞIMI

Bakan Kirişci, “Vira Bismillah” etiketiyle Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Su ürünleri sektöründe 18 bin 476 adet balıkçı gemisi ile Avrupa’nın en güçlü balıkçılık filosuna sahip ülkelerinden biriyiz. Avrupa’nın en modern 281 adet su ürünleri işleme tesisine sahibiz ve AB ülkeleri arasında en çok üretim yapan ülkeyiz. Yetiştiricilik sektöründe 2 bin 223 tesisimiz var. 250 bin vatandaşımızın istihdam edildiği sektörümüz her geçen gün daha fazla vatandaşımıza istihdam sağlıyor. Son 20 yılda balıkçılarımıza 10,2 milyar TL ÖTV indirimli yakıt desteği, yetiştiricilerimize 7,2 milyar TL, diğer desteklerle toplam 18,2 milyar TL ödeme yaptık. Sektöre 2002 yılından bugüne kadar 13,9 milyar TL, 2021’de ise 936 milyon TL sübvansiyonlu kredi sağladık. Geçen yıl su ürünleri ihracatımız 1,4 milyar doların üzerinde gerçekleşti. 2022 yılı ihracatımızın 1,5 milyar doları aşmasını bekliyoruz. 2023 yılında 2 milyar dolar ihracat hedefliyoruz.” dedi.

Kirişçi:”15 ayrı türden balığı su kaynaklarımıza bıraktık. Bu kadar farklı türle balıklandırma yapan en mahir ülkelerden biriyiz! Bu yıl sonuna kadar 84 milyon yavru balığı su kaynaklarımıza bırakmış olacağız. 2023 yılında 100 milyon adede çıkarmayı hedefliyoruz. Balıkçılarımıza külfet getirmek için değil, bilakis suyumuzu, denizimizi, balığımızı gelecek nesillere bırakmak için tedbir almak durumundayız. Uyguladığımız bu tedbirlerle 30 yıldır Marmara’dan çıkmayan uskumru geri geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde imzaladığımız balıkçılık anlaşmaları ile reislerimiz, Atlantik’ten Hint Okyanusu’na kadar uluslararası sularda avcılık yapmaktadır. Ekmeğini hırçın denizlerden çıkaran ve bu güzel nimeti bize getiren tüm balıkçılarımıza teşekkür ediyorum. Pruvanız neta, dümeniniz viya, rüzgârınız kolayına olsun. Yolunuz, bahtınız açık olsun.” diyerek sözlerini noktaladı.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir